• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ogromna potreba za osnivanjem registra davalaca matičnih ćelija u RS

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Predsjednik Udruženja hematologa Republike Srpske Sandra Hotić rekla je za Srnu da je potreba za osnivanjem registra dobrovoljnih davalaca matičnih ćelija ogromna jer je veliki značaj liječenja matičnim ćelijama u hematologiji.

 Registar matičnih ćelija u RS Izvor: Srna

Hotićeva je istakla da će uspostavljanje ovog registra doprinijeti tome što će svi građani Republike Srpske moći da se prijave da budu dobrovoljni davaoci matičnih ćelija, ako ispunjavaju određene uslove.

Ona je navela da postoji mreža dobrovoljnih davalaca matičnih ćelija u svijetu koja iznosi 30 do 40 miliona ljudi u koju se građani Republike Srpske nisu mogli prijaviti.

"Za utvrđivanje HLA tipizacije treba da se izdvoji zaista veliki novac, što mislim da bi bilo preskupo za svakog i bio bi to ograničavajući faktor ukoliko bi se neko odlučio za to", rekla je Hotićeva.

Ona je rekla da će se uspostavljanjem laboratorije za HLA tipizaciju tkiva omogućiti građanima Republike Srpske da se prijave za dobrovoljno davalaštvo.

"Veliki značaj je u tome, mi hematolozi to znamo, zbog toga što se veliki broj naših pacijenata liječi matičnim ćelijama u zemljama u okruženju, prevashodno mislim na Beograd", rekla je Hotićeva.

Hotićeva je rekla da je liječenje matičnim ćelijama veoma zastupljeno u hematologiji, ali da postoje i neke druge indikacije i da nije riječ samo o hematološkim pacijentima.

"Imamo određena oboljenja u hematologiji gdje se isključivo liječi transplantacijom matičnim ćelijama. To su uglavnom akutne i hronične leukemije, limfomi, nehočkin, hočkin limfom, multipla mijelom, uglavnom govorimo o onkološkom dijelu hematologije. Kada se ne uspije konvencionalom hemoterapijom postići rezultat, onda uglavnom naše pacijente šaljemo na trasplataciju matičnim ćelijama", rekla je Hotićeva.

Govoreći o značaju tradicionalne donatorske večeri "S ljubavlju hrabrim srcima", ona je istakla da su sve humanitarne akcije dobrodošle kako bi se uradilo nešto korisno za građane Republike Srpske.

Ona je pozvala građane Republike Srpske da pozovu humanitarni broj 1411 i tako doprinesu osnivanju laboratorije za HLA tipizaciju tkiva pri Zavodu za transfuzijsku medicinu Republike Srpske, koja će unaprijediti zdravstvo cjelokupne Republike Srpske.

Četrnaesto donatorsko veče "S ljubavlju hrabrim srcima" pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika biće održano u Banjaluci 28. decembra s ciljem prikupljanja sredstava za uspostavljanje registra dobrovoljnih davalaca koštane srži.

Zavod za transfuzijsku medicinu Republike Srpske iskazao je potrebu za uspostavljanjem registra dobrovoljnih davalaca matičnih ćelija hematopoeze Republike Srpske, odnosno, osnivanje laboratorije za HLA tipizaciju tkiva pri Zavodu za transfuzijsku medicinu Republike Srpske.

Osnivanjem laboratorije pri ovom Zavodu za transfuzijsku medicinu Republike Srpske, te uspostavljanjem registra dobrovoljnih davalaca matičnih ćelija, građanima Srpske koji su oboljeli od bolesti koje ugrožavaju život kao što su leukemija, aplastična anemija, imune deficijencije, urođeni poremećaji metabolizma i druge, biće omogućeno da se pretraživanjem baza vlastitog i svjetskog registra pronađu nesrodni davaoci koji bi bili podudarni sa primaocem.

U okviru akcije do kraja decembra biće aktivan i M:tel humanitarni broj 1411.

Za uplate donacija fizičkih i pravnih lica Ministarstvo finansija Republike Srpske otvorilo je račun posebnih namjena broj: 571-010-00002700-15 kod BPŠ Banjaluka i devizni račun IBAN BA:395710070400006774 /partija: 0070400000067/ otvoren kod BPŠ Banjaluka.

Prethodno su ove donatorske večeri organizovane 2010. godine za djecu oboljelu od malignih bolesti, 2011. godine za djecu sa posebnim potrebama i poremećajima u razvoju, 2012. godine za djecu oboljelu od dijabetesa melitusa tipa jedan.

Za djecu sa autizmom organizovano je donatorsko veče 2013. godine, a za izgradnju roditeljske kuće 2014. godine, a 2015. godine za djecu sa rijetkim genetskim oboljenjima, dok je 2016. godine donatorsko veče bilo organizovano za Centar za prevenciju razvojnih teškoća "Za majku i dijete".

Donatorsko veče "S ljubavlju hrabrim srcima" je 2017. godine organizovano za Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu, 2018. godine za djecu sa poteškoćama pokreta, 2019. godine za djecu sa poteškoćama u razvoju za osnivanje dnevnih centara u Trebinju i Banjaluci.

Za osnivanje prve banke humanog mlijeka donatorsko veče je bilo organizovano 2020. godine, 2021. godine za nabavku prevoznih sredstava za 33 udruženja u sklopu Saveza udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima Republike Srpske, a prošle godine za nabavku savremenih transportnih inkubatora za porodilišta u Srpskoj.

(MONDO)

Povezano

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE