• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Raste broj migranata u BiH: Najviše ih iz Avganistana, Maroka i Pakistana

Autor Dragana Božić

Služba za poslove sa strancima BiH evidentirala je za devet mjeseci ove godine 25.174 nezakonitih migranata, što je najveći broj od 2018. godine.

 Broj migranata u BiH Izvor: Služba za poslove sa strancima

Ovi podaci navedeni su u informaciji Ministarstva bezbjednosti o stanju u oblasti migracija od 1. januara do 30. septembra koju je danas usvojio Savjet ministara.

Od 111 različitih državljanstava evidentiranih među nezakonitim migrantima najviše njih su bili državljani Avganistana - 11.722, Maroka 5.318, Pakistana 1.107, Bangladeša 928 i Irana 810, saopšteno je iz Savjeta ministara.

Namjeru za podnošenje zahtjeva za azil u ovom periodu iskazalo je 23.490 osoba, od kojih je zahtjev podnijelo samo njih 108 ili 0,46 odsto.

Prema podacima Službe za poslove sa strancima BiH, u području zakonitih migracija strancima je za devet mjeseci odobreno 8.949 privremenih boravaka, među kojima je 4.376 prvih dozvola boravka, dok je njih 4.573 izdato na osnovu produženja.

Radne dozvole činile su 34 odsto svih razloga za izdavanje prvih privremenih boravaka, a 23 odsto dozvola izdato je zbog obrazovanja i isto toliko zbog spajanja porodica.

Najveći broj svih privremenih boravaka odobren je državljanima Turske, a slijede državljani Srbije, Hrvatske, Indije, Crne Gore i Kine.

U istom periodu odobrena su 693 stalna boravka, među kojima najviše državljanima Hrvatske, Crne Gore i Sjeverne Makedonije.

Karakteristika tranzitnih nezakonitih migracija u 2023. godini je povećan opseg migracija, uz istovremeno kratko zadržavanje migranata na teritoriji BiH kako bi što prije ušli u šengenski prostor.

Granična policija BiH je za devet mjeseci u nezakonitom prelasku ili pokušaju nezakonitog prelaska granice evidentirala 8.720 osoba, što je za 27 odsto više u poređenju sa istim periodom 2022. godine.

Oko 90 odsto osoba u nezakonitom prelasku ili pokušaju nezakonitog prelaska otkriveno je izvan područja graničnih prelaza.

Borba protiv krijumčarenja migranata jedan je od prioriteta za pravosudne institucije i policijske agencije u BiH od samog početka povećanog pritiska nezakonitih migracija preko teritorije BiH, nsaopštenju.

Prema podacima Tužilaštva BiH, u radu Odsjeka za krijumčarenje ljudi i trgovinu ljudima nalazi se trenutno 197 predmeta.

Od 1. januara do 30. septembra doneseno je 16 presuda kojima je obuhvaćena 21 osoba, a podignuto je 17 optužnica protiv 21 osobe.

Savjet ministara donio je i odluku o osnivanju radne grupe za izradu nacrta zakona o deminiranju u BiH.

Radna grupa pripremiće prednacrt zakona o deminiranju u roku od 180 dana od donošenja ove odluke i dostaviti ga Ministarstvu civilnih poslova radi predlaganja Savjetu ministara na razmatranje.

U radnu grupu su imenovani predstavnici ministarstava civilnih poslova, odbrane i bezbjednosti, Centra za uklanjanje mina u BiH, Republičke uprave civilne zaštite, Federalne uprave civilne zaštite i Odjela za bezbjednost Vlade distrikta Brčko. 

(Srna)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE