Nije razgovarano o smanjenju najniže plate
Predsjedik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da u Srpskoj ostaje najniža plata od 900 KM.
"Tragamo za konkretnim privrednim djelatnostima i uslugama i onima koji bi mogli da imaju probleme u poslovanju. Moraće da dokazuju da imaju taj problem i država će sa njima te probleme rješavati", rekao je Dodik novinarima u Banjaluci nakon sastanaka sa privrednicima i predstavnicima Vlade.
Dodik je naveo da je potrebno da se pronađe način da se pomogne onima koji imaju objektivne gubitke, ističući da je ključno pitanje privrede Republike Srpske kako podići produktivnost i tehnološki razvoj.
On je istakao da će pomoći u traganjima za rješenjima svima, kao što su drvna, tekstilna, industrija obuće gdje se zapošljava najveći broj radnika.
"Mi ne možemo da snosimo odgovornost za smanjene narudžbe iz inostranstva, ali možemo da pomognemo da ljudi ne izgube radna mjesta i da se firma ne dovede u problem", istakao je Dodik.
Dodik je istakao da Republika Srpska želi da sačuva kvalitetna radna mjesta ali ne na uštrb njihovog gubitka i poslodavaca koje, kako je rekao, veoma cijeni i poštuje, jer daju doprinos razvoju Srpske.
"Mi ne želimo ništa drugo da se učini, već da se poveća povjerenje u društvo povećanjem plate", rekao je Dodik.
On je naveo da je problem u percepciji, u situaciji da je najniža plata u Srbiji niža nego u Srpskoj, činjenicu koja pravi percepciju da je najniža plata u FBiH znatno niža nego u Srpskoj.
Dodik je rekao da je neoporezivi dio dohotka u Republici Srpskoj 1.000 KM, u FBiH 500 KM, te da u FBiH nema stimulansa, dok u Srpskoj ima.
Izvor: Srna/Borislav ZdrinjaPrema njegovim riječima, u Republici Srpskoj trenutno nema povećanja cijene električne energije koja je za više od 20 odsto jeftnija nego u FBiH.
"Uvažavamo činjenicu da se smanjuju narudžbe od kupaca iz zapadne Evrope, najznačajnije smanjenje dolazi od nekih ranijih partnera iz NJemačke i drugih tržišta koji smanjuju nabavke odavde. Moramo učiniti da garantujemo stabilne okolnosti i uslove za drvnoprerađivačku industruju, a tu je glavno pitanje cijena sirovina", pojasnio je Dodik.
On je rekao da će Srpska ostati na tome da cijena električne energije za privredu i cijena asortimana za domaću prerađivačku drvnu industriju oblovine ostane ista.
"Ovdje najveću dobrobit treba da imaju privredna društva, koja imaju zaposlene, i radnici. Ovdje najmanju korist izvlači budžet, bez obzira na neke obračune", rekao je Dodik, podsjetivši da u Srpskoj funkcioniše Zakon koji kaže da će se izvršiti povrat poreza i doprinosa za povećani dio plate.
Dodik je naveo da predstoji teško vrijeme, da uopšte nije lako kada se pogledaju globalni mediji koji izvještavaju o obustavama velikih ekonomija u NJemačkoj, Francuskoj i drugim zemljama koje se odražavaju na ovaj prostor.
"Želimo da održimo dijalog koji je neophodan sa poslodavcima i sindikatom", rekao je Dodik i ponovio da se neće mijenjati iznos najniže plate od 900 KM u Republici Srpskoj.
On je rekao da su danas u svijetu dvije dominantne teme - energetika i razvoj vještačke inteligencije kroz povećanu primjenu u tehnologiji i proizvodnji.
"Moramo vidjeti u privredi kako obezbijediti dovoljno električne energije za buduće godine. Globalni obračuni za Evropu i ovaj dio svijeta govore da će, ukoliko se nastavi brzi razvoj tehnologije i saobraćaja u narednim godinama tri puta biti povećana potrošnja električne energije", naveo je Dodik.
Dodik je zaključio da Republika Srpska pravi stimulativan sistem da privuče ljude na ove prostore, ističući da Srpska ima najnižu cijenu poreza na dobit, da nema porez na dohodak.
Predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić izjavio je da na sastanku sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i premijerom Radovanom Viškovićem nije razgovarano o smanjenju najniže plate od 900 KM, već da se traže rješenja.
Trivić je rekao novinarima da je dogovoreno da se u saradnji sa Vladom traži koja preduzeća imaju najveće probleme u poslovanju zbog najniže plate i da se nađu najbolja rješenja.
"Vlada je shvatila koje probleme privrednici imaju i dogovorili smo da u narednih pet do sedam dana radimo na rješenju tih problema. Nismo pričali o smanjenju najniže plate, o tome ćemo pričati u nekom budućem vremenu ako za to bude postojala mogućnost", izjavio je Trivić nakon sastanka u Palati Republike.
On je dodao kako pretpostavlja da će Vlada u narednom periodu razgovarati i sa sindikatom i da će kroz tripartitni dijalog doći do konačnog rješenja.
Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić ocijenio je pozitivnim sastanak privrednika sa predsjednikom Republike Miloradom Dodikom i premijerom Radovanom Viškovićem koji je održan u Palati Republike.
"Analizirali smo sve sektore u privredi Republike Srpske, posebno one koji su izvozno orijentisani", rekao je Ćorić novinarima.
On je dodao da je sastanak bio veoma produktivan, te da su se sa predsjednikom Republike i premijerom dotakli svih elemenata.
"Nadam se da će u narednom periodu doći do prihvatljivih rješenja", rekao je Ćorić.
Ćorić je naveo da u normalnim uslovima odluka o najnižoj plati treba da bude donesena najkasnije u oktobru, te da su svi saglasni da u narednom periodu bude dogovorena u septembru.
Sastanku su u Palati Republike prisustvovali predsjednik RS Milorad Dodik, premijer Radovan Višković, ministarka finansija Zora Vidović, privrede i preduzetništva Vojin Mitrović, rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić i predstavnici Unije poslodavaca i Komore, Saša Trivić i Pero Ćorić.
Podsjećamo, Unija poslodavaca Republike Srpske i Privredna komora RS uputili su 19. januara inicijativu institucijama Republike Srpske za suspenziju odluke o najnižoj plati za 2024. godinu.
Od 1. januara ove godine najniža plata u RS povećana je na 900 KM, a do tada je iznosila 700 KM.
Odluku o povećanju donijela je Vlada RS jer prethodno nije bilo saglasnosti Saveza sindikata RS i Unije poslodavaca RS.
(Srna/Mondo)