Štrajk radnika u pravosuđu u Republici Srpskoj jutros je ušao u treću nedjelju, a narednih dana trebalo bi da dođe do sastanka ministra pravde i predstavnika sindikata.
Štrajk je cijele prošle nedjelje protekao bez zvaničnih pokušaja da se napravi dogovor. Ove nedjelje međutim trebalo bi konačno da dođe do sastanka štrajkača i ministra pravde RS Miloša Bukejlovića.
Predsjednik Sindikata pravosuđa RS Siniša Petrović rekao je za Mondo da je štrajk nastavljen istim intenzitetom, a da bi ove sedmice trebalo da dođe do sastanaka i da čekaju poziv ministra.
Za sada nema naznaka da li će se zahtjevima radnika izaću u susret.
Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović 5. marta izjavio je da ovo ministarstvo "ima razumijevanja za zaposlene u pravosudnim institucijama i da se mora naći kompromis u vezi sa zahtjevima radnika koji su u štrajku."
Međutim, rekao je da se stavovi još približavaju, navodeći da trenutno nisu u mogućnosti da iznađu novčana sredstva da bi ispunili njihove zahtjeve.
Dodik pozvao da se smanje plate sudijama, Bukejlović kaže da je to nemoguće
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, komentarišući štrajk, predložio je prošle nedjelje da sudijama budu umanjene plate, a povećane svim ostalim radnicima.
"Prije 15-20 godina su intervencijama stranaca sudijama date veće plate, a daktilografi i drugi zaposleni ostali su ispod crte", rekao je Dodik.
Međutim, ministar pravde Bukejlović prije nekoliko dana za ATV je rekao da je plata nosilaca pravosudnih funkcija ustavna kategorija koja kaže da se njihova stečena prava i naknade ne mogu umanjivati, odnosno mijenjati, a ta ista plata raste procentualno zavisno od rasta prosječne plate u prethodnoj godini.
On kaže da je procentualno nosiocima pravosudnih funkcija plata porasla 11,9 odsto za ovu godinu, dok za lica zaposlena u administraciji nije bilo povećanja.
Radnici u pravosuđu Srpske stupili su u generalni štrajk 28. februara od kada je potpuno obustavljen proces rada u sudovima uz poštovanje zakononskog minimuma. Među glavnim zahtjevima sindikata je da se procenat povećanja plata svih zaposlenih uskladi sa procentom povećanja plata nosioca pravosudnih funkcija, jer se radi o poslovima koji nose krivičnu i materijalnu odgovornost.
Takođe, zatražili su da se prestane sa diskriminacijom radnika u odnosu na sudije pri isplati regresa, toplog obroka i naknada po osnovu radnog staža.
(MONDO)