U kakvom su "stanju" prava radnika u Republici Srpskoj? Da li je bolje onima u realnom ili javnom sektoru? Kome su i koliko povećane plate i da li vlast čuje probleme na koje upućuje sindikat? Na pitanja je odgovorio Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave RS.
Marić u razgovoru za Mondo uoči 1. maja kaže da radnici u Republici Srpskoj i nemaju pretjerano razloga za slavlje.
"Srpska ulazi u 8. godinu kako radnici nemaju Opšti kolektivni ugovor kojim bi se garantovao minimum prava za sve radnike. U Srpskoj ne postoji socijalni dijalog putem kojeg bi se obezbjedili određeni dogovori, već sva pitanja uređuje isključivo jedna strana, odnosno Vlada Republike Srpske. U prilog tome govori i činjenica da najnižu platu u Srpskoj određuje Vlada, jer sindikati i poslodavci ne mogu da postignu nikakav dogovor. Razlog leži u činjenici da su sindikati u realnom sektoru uništeni i devastirani, što radnike u realnom sektoru ostavlja na milost i nemilost poslovnoj zajednici".
Smatra da najveću odgovornost za ovakvo stanje treba da preuzme ministar rada i boračko invalidske zaštite RS (Danijel Egić).
"Ministar očigledno još nije shvatio da on nije samo ministar boraca, već i radnika! Nesposobnost da se okupe socijalni partneri u cilju zaključivanja Opšteg kolektivnog ugovora je pokazatelj da ministar rada nije dorastao zadatku koji mu je povjeren", rekao je Marić.
Kada je u pitanju javna uprava, predsjednik Sindikata tvrdi da je situacija u toj oblasti alarmantna, da je preko 50% zaposlenih na minimalcu, jer rast najniže zagarantovane plate u Republici Srpskoj nije pratio rast plata u javnom sektoru.
"Muk koji vrišti sa Trga Republike zbog toga, može mnogo toga da nam poruči radnicima javnog sektora. Vlada Republike Srpske kao najveći poslodavac u Republici Srpskoj, koja je indirektno poslodavac za 54.000 zaposlenih se ponaša kao da mi nismo njihovi radnici".
Prema Marićevom mišljenju ministri u Vladi Republike Srpske zaduženi za resor uprave i resor rada su pokazali "apsolutnu nezainteresovanost" kada su u pitanju radnici u lokalnim zajednicama i radnici u javnom službama koji su bez Posebnih kolektivnih ugovora zbog njihove pasivnosti.
"Premijer Višković više se bavi sudijom Senom koju uzgred zove na kafu, a niti jednog momenta se kao poslodavac nije oglasio na zahtjeve budžetskih sindikata da se pristupi povećanju zarada. Svojom jednostranom odlukom o minimalcu doprinio je tome da se većina radnika u javnom sektoru nalazi na minimalcu odnosno na granici siromaštva! Premijer Višković i Vlada Republike Srpske uveli su dvostruke aršine pa tako radnici u javnom sektoru čiji poslodavac je Vlada RS nemaju pravo na naknadu troškova za topli obrok i regres, dok radnici u realnom sektoru imaju pravo na te naknade. Očita diskriminacija dovodi do toga da radnici sve više napuštaju javni sektor čime se dovodi u pitanje kvalitet javnog sektora u narednom periodu".
Među mjerama koje su neophodne da bi se popravio status i položaj zaposlenih u javnom sektoru, Marić predlaže da se konačno izmijene zakoni o platama i "vrati pravo na topli obrok i regres kao što to pravo imaju radnici u realnom sektoru" ali i kolege u FBiH i zajedničkim institucijama BiH. Takođe, misli da je neophodno da Republika Srpska konačno dobije Opšti kolektivni ugovor kojim bi se garantovao određeni obim prava za sve zaposlene .
"Nažalost bez nove Vlade Republike Srpske i smjene svih aktuelnih ministara nama nema napretka. Ovi su pokazali i dokazali da osim što se slikaju po raznim događajima i granicama, nisu sposobni da odgovore na zahtjeve da radnici žive bolje od svog rada. Vrijeme je za novi podmlađeni sastav Vlade Republike Srpske koji će unijeti novu energiju i koji će zajedno sa sindikatima i poslovnom zajednicom stvarati bolji ambijent za život u Republici Srpskoj, inače ćemo za par godina biti migranti u nekoj od evropskih zemalja!", zaključio je Božo Marić.
(MONDO)