Grnčarstvo je jedno od najstarijih zanata kojima se čovjek bavi od davnina. Iako se danas njime bavi mali broj ljudi, u Banjaluci se već više godina održavaju radionice za djecu i odrasle u kojima možete naučiti kako se prave predmeti od gline.
Posjetili smo radionicu “Oblik” u Muzeju RS koju vode akademske slikarke i konzervatorke Muzeja RS Ivana Ostojić i Đurđica Bjelošević koje su nam objasnile da proces učenja i nije toliko težak, ali je veoma zanimljiv u šta smo se i sami uvjerili.
Cilj radionice je, kako su nam rekle, upoznavanje djece sa glinom kao materijalom i time šta se sve od nje može napraviti.
“Ako se vratimo u prošlost vidjećemo da je glina imala veliku upotrebu u stvaranju raznih predmeta. Ljudi su pravili razne predmete koji su im služili u domaćinstvu. Mi ovdje sa djecom takođe pravimo predmete koje će oni moći kasnije upotrijebiti”, rekla je za Mondo Ivana Ostojić, koja je zadužena za dječiju radionicu.
Oblikovanje gline u različite figure veoma je kreativan i umirujući proces, a finalan proizvod velika satisfakcija. Dobijeni predmeti potom se suše, peku, a zatim glaziraju. Ostojićeva tvrdi da nije toliko komplikovano, kao i da je djeci posebno zanimljivo.
“Jako je zanimljivo djeci ali i odraslima, svakim časom su uspješniji i lakše savladavaju tehnike, a sam proces stvaranja je zaista uživanje. Preporučila bih svakome da proba jer je veoma umirujuće, a na kraju dobijete proizvod koji ste sami napravili”, kaže Ostojićeva.
Istakla je da će nakon ovog prvog ciklusa, organizovati još jedan ili dva, te da će na kraju svih ciklusa biti organizovana i izložba predmeta nastalih na ovim radionicama.
“Naravno, neke predmete će polaznici moći ponijeti kući”, rekla nam je Ostojićeva.
Pogledajte!
(Mondo)