Sada postoji 1.223 mjesta svjetske baštine širom svijeta jer je prošlog mjeseca, Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) imenovala nova kulturna i prirodna dobra upisana na njenu listu mjesta svjetske baštine.
Lokaliteti na listi smatraju se izuzetnim univerzalnim vrijednostima i imaju najviši nivo zaštite nasljeđa u svijetu, a sada ih je ukupno 1.223 mjesta koja se nalaze širom svijeta.
Dodate lokacije za 2024. godinu uključuju drevni rimski put u Italiji i pješčane dine u Brazilu, ali i još mnogo fascinantnih lokaliteta.
Ovo je samo nekoliko njih od ukupno 24 novih lokaliteta.
Beijing Central Axis - Kina
Ovo je kompleks koji prolazi kroz centar Pekinga koji je prvi put osnovan 1271. godine, a sastoji se od nekadašnjih carskih palata i vrtova, objekata za žrtve, ceremonijalnih i javnih zgrada.
„Lokacija, raspored, urbani obrazac, putevi i dizajn predstavljaju idealnu prijestonicu kao što je propisano u Kaogongjiju, drevnom tekstu poznatom kao Knjiga raznovrsnih zanata", navodi UNESCO.
Târgu Jiu- Rumunija
Spomenik Targu Jiu dizajnirao je 1937-1938 Konstantin Brankuši, revolucionarni pionir modernizma, u čast onima koji su dali svoje živote braneći grad tokom Prvog svjetskog rata.
„Izvanredna fuzija apstraktne skulpture, pejzažne arhitekture, inženjeringa i urbanističkog planiranja koju je zamislio Konstantin Brankuši ide mnogo dalje od lokalne ratne epizode i nudi originalnu viziju ljudskog stanja", navodi Unesko.
Kulturni pejzaž jezera Kenozero - Ruska Federacija
Kulturni pejzaž jezera Kenozero obuhvata seoska naselja drvenih konstrukcija i „odražava zajedničko upravljanje poljoprivredom i prirodom koje se razvilo kada se ugrosko-finsko šumska kultura spojila sa tradicionalnom slovenskom kulturom polja. "
„Drvene crkve i druge vjerske građevine, originalno ukrašene oslikanim plafonima, ili „nebesima", ključne su društvene, kulturne i vizuelne znamenitosti ovog područja", navodi se na Uneskovoj listi.
„Njihova prostorna organizacija, zajedno sa svetim mjestima i simbolima, naglašavaju duhovnu vezu stanovnika sa ovim okruženjem", naveo je UNESCO.
Granice Rimskog carstva – Dakija, Rumunija
„Imovina se sastoji od 277 sastavnih dijelova i predstavlja najdužu i najsloženiju kopnenu granicu nekadašnje rimske provincije u Evropi", tvrdi Unesko.
„Prolazeći kroz različite pejzaže, definisan je mrežom pojedinačnih lokacija koje uključuju legionarske i pomoćne tvrđave, zemljane bedeme, stražarske kule, privremene logore i sekularne zgrade.
Hegmataneh - Iran
Smješten u sjeverozapadnom Iranu, Hegmataneh pruža važne i rijetke dokaze o civilizaciji u 7. i 6. vijeku prije nove ere, a kasnije je služio kao ljetnja prijestonica Ahemenidskih, Seleukidskih, Partskih i Sasanidskih vladara", obrazložio je svoj izbor Unesko.
Mjesta nasljeđa Nelsona Mandele - Južna Afrika
Imovina koja se sastoji od 14 lokacija širom zemlje, predstavlja nasljeđe južnoafričke borbe za ljudska prava, slobodu i pomirenje.
„Ova mjesta odražavaju ključne događaje povezane sa dugom borbom protiv države aparthejda. Ovdje se doživljava Mandelin uticaj u promovisanju razumijevanja i praštanja i sistemi vjerovanja zasnovani na filozofiji nerasizma, panafrikanizma i ubuntua, koncept koji podrazumijeva da čovječanstvo nije samo ugrađeno u pojedinca, navodi Unesko.
Arheološka i paleontološka nalazišta - Etiopija
Smješten u dolini Gornji Avaš u Etiopiji, ovo je „skup praistorijskih lokaliteta koji čuvaju arheološke i paleontološke zapise - uključujući otiske stopala - koji svjedoče o okupaciji ove oblasti od strane grupa hominina od prije dva miliona godina."
Moidams - sistem humki dinastije Ahom - Indija
Smješten u podnožju lanca Patkai u istočnom Asamu, kraljevska nekropola Tai-Ahom sadrži humke koje čine svijetu geografiju.
„Dok se moidami nalaze u drugim oblastima u dolini Brahmaputra, oni koji se nalaze na imanju smatraju se izuzetnim", tvrdi UNESCO.
Manastir Svetog Ilariona/ Tell Umm Amer - Palestina
„Smještene na obalnim dinama u opštini Nuseirat, ruševine manastira Svetog Ilariona/Tel Um Amer predstavljaju jedno od najranijih manastirskih mjesta na Bliskom istoku, koje datira iz 4. vijeka", navodi se na listi UNESCO-a.
„To je bila prva monaška zajednica u Svetoj zemlji, koja je postavila temelje za širenje monaške prakse u regionu", stoji u obrazloženju.
Via Appia - Italija
Proteže se na preko 800 kilometara, pa Via Appia predstavlja najraniji i strateški najvažniji od monumentalnih puteva koje su izgradili stari Rimljani.
Ovo zaštićeno područje sastavljeno od 22 dijela, predstavlja potpuno razvijenu cjelinu inženjerskih radova, koja ilustruje naprednu tehničku vještinu rimskih inženjera u izgradnji puteva, građevinskih projekata, infrastrukture i melioracionih radova, kao i veliki niz monumentalne strukture uključujući, na primjer, trijumfalne lukove, kupatila, amfiteatre i bazilike, akvadukte, kanale, mostove i javne fontane", navodi UNESCO.
Pećina Vjetrenica - Bosna i Hercegovina
Smješteno u Dinarskom planinskom lancu, ovo prirodno blago BiH se ističe svojom izuzetnom pećinskom biodiverzitetom i endemičnošću.
Izvor: Špilja Vjetrenica - CAVE/Facebook"Poznata još od antike, dobro očuvana reprezentacija kraške topografije jedna je od najvažnijih svjetskih tačaka biodiverziteta za pećinsku faunu, posebno podzemnu vodenu faunu", navodi UNESCO.
(EUpravo zato/Mondo)