Vlada Republike Srpske donijela je danas, na 82. sjednici u Banjaluci, Odluku o davanju saglasnosti na Plan stambenog zbrinjavanja lica sa statusom člana porodice poginulog borca ili ratnog vojnog invalida od prve do četvrte kategorije invalidnosti za 2024. godinu.
Planom je predviđeno da se izvrši stambeno zbrinjavanje lica sa Konačnih lista, dodjelom nepovratnih novčanih sredstava u dvanaest opština/gradova (143 korisnika), i to u sljedećim Opštinama/Gradovima:
1. Trnovo (3 korisnika);
2. Bijeljina (8 korisnika);
3. Bileća (8 korisnika);
4. Šekovići (10 korisnika);
5. Laktaši (11 korisnika);
6. Istočno Novo Sarjevo (10 korisnika);
7. Sokolac (15 korisnika);
8. Derventa (11 korisnika);
9. Pelagićevo (12 korisnika);
10. Čajniče (15 korisnika);
11. Kneževo (20 korisnika);
12. Čelinac (20 korisnika).
Za ovu namjenu obezbijeđena su sredstva u visini od milion i šezdeset hiljada KM.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić najavio je da će više od milion KM biti uplaćeno prema 12 lokalnih zajednica za 143 korisnika na osnovu Uredbe o stambenom zbrinjavanju porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske.
"Ova tačka, koja je danas razmatrana na sjednici Vlade Republike Srpske, biće dopunjena i u najskorije vrijeme biće isplaćene sve lokalne zajednice koje su završile konačne liste", rekao je Egić na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade.
On je podsjetio da je prema ovoj uredbi isplata prvi put izvršena prošle godine u iznosu od oko pola miliona KM prema 17 lokalnih zajednica za 82 korisnika.
"Išlo se u dva pravca – nepovratna novčana sredstva u iznosu od 8.000 KM i dodjela stambenih jedinica", naveo je Egić.
On je naglasio da je juče isplaćeno i 355.682 KM za staž borcima koji su bili na evidenciji Zavoda za zapošljavanje od 1996. do 2000. godine.
"Ovo je kontinuiran proces koji je Vlada sprovodila posredstvom javnih poziva. Kroz ovaj program obuhvaćen je 101.000 demobilisani borac, a za ovu namjenu je uplaćeno više od 52 miliona KM", naglasio je Egić.
Kada je riječ o zapošljavanju djece poginulih boraca, resorni ministar je rekao da je urađen pilot-projekat u Banjaluci kao najvećoj lokalnoj zajednici, gdje je na birou bilo 127 lica iz ove kategorije.
"Prvi krug razgovora prihvatilo je 54 djece, od toga je 18 njih došlo da razgovara o konkretnim stvarima o uslovima zaposlenja, a samo četvoro je prihvatilo posao. Možemo ponuditi samo ono što je ponuda na tržištu rada", naglasio je Egić.
On je rekao da je nekvalifikovani radnik koji ne prihvati posao brisan sa evidencije Zavoda za zapošljavanje, te dodao da će biti omogućena i prekvalifikacija i dokvalifikacija radne snage.
"Obezbijedili smo sredstva za 62 djece poginulih boraca sa visokom stručnom spremom da odrade pripravnički staž", naveo je Egić.
Prema njegovim riječima, Banjaluka je prva lokalna zajednica u kojoj je pokrenut ovaj projekat u saradnji sa Privrednom komorom i Unijom poslodavaca Srpske, a koji će biti nastavljen i u ostalim gradovima i opštinama.
On je naglasio da Vlada i resorno ministarstvo redovno isplaćuju sve obaveze u skladu sa prioritetima, te ukazao da se sa ovim temama bezobzirno i bezobrazno manipuliše u predizborno vrijeme. Na vrijeme se isplaćuju invalidnine, borački dodatak, kao i podrška za ortopedska pomagala.
"Ovo su sve stvari koje Vlada posredstvom Ministarstva radi kontinuirano, koje dokazuju brigu Vlade o boračkim kategorijama", rekao je Egić i dodao da ovo nije dnevna politika već život i da se prema ovim kategorijama treba odnositi s poštovanjem.
Govoreći o reviziji boračkih kategorija, Egić je rekao da je saglasan da je riječ o neophodnom poslu, te da je urađen pilot-projekat u Banjaluci, Palama i Bileći gdje su pregledani dosijei boraca prve kategorije i nisu pronađene nikakve anomalije.
(Srna/Mondo)