• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Hiljade tona tog kamenja se sručilo": Da li su kamenolom i ljudski faktor krivi za katastrofu u Donjoj Jablanici?

Autor Dušan Volaš

Da li je kamenolom iznad Donje Jablanice dodatno doprinio katastrofi na ovom području?

 Da li su kamenolom i ljudski faktor krivi za katastrofu u Donjoj Jablanici? Izvor: Eko Akcija

Iako će se posljedice koja su nastale nakon poplava u Donjoj Jablanici utvrđivati sedmicama i mjesecima, udruženja i mještani su naglasili kako se dio krivice za ovako apokaliptične prizore može pripisati i kamenolomu koji se nalazi blizu mjesta.

Naime, iz udruženja Eko Akcija su postavili pitanje da li je gradnja kamenoloma koji se nalazi blizu mjesta višestruko uvećala broj žrtava i štetu u ovom dijelu.

"U šumi iznad Donje Jablanice, nakon rata je otvoren kamenolom, koji se nakon sinoćnjih obilnih kiša sručio na naselje", naveli su.

Mještani koji su razgovarali sa spasiocima tvrde da je uzrok kamenolom i da su na to ranije upozoravali.

Ono što se definitivno može vidjeti iz brojnih snimaka jeste da je odron zaista krenuo jednim dijelom upravo iz pravca kamenoloma te su na ovom pravcu zatrpani brojni objekti.

Uslijed radova u ovom kamenolomu, a koji su se odvijali i još prije rata, kvalitet tla na ovom području svakako je narušen, a velike količine padavina dodatno su doprinijele problemima.

Mještani su tokom dana takođe izjavili kako je i sam rad ovog kamenoloma upitan.

Kamenolomi su i ranije pravili probleme širom BiH, a u aprilu ove godine kamenolom u mjestu Bijela sjeverno od Mostara doveo je i do odrona zemlje koje se dogodilo nakon miniranja.

Stanovnici tog dijela takođe su godinama apelovali na vlasti da preduzmz neophodne korake u vezi s radom kamenoloma.

Kamenolomi, koji se sve češće otvaraju na području Bosne i Hercegovine, često dovode i do odrona na putevima te ugrožavanja saobraćaja s obzirom da, uslijed miniranja te dolaska teške mehanizacije na ova područja dolazi i do oštećenja lokalnih te magistralnih puteva.

Elmedin Konaković, ministrar inostranih poslova BiH kaže:

"Nekoliko hiljada tona iz tog kamenoloma je napravilo jedan strašan udar na cijelo naealje. Voda sa tim kamenjem preplavila drugi dio naselja. Kamenolom je napravio dio brane i onda se voda slila u jednu dolinu. Ljudi su podijelili svoja teška iskustva. U roku od minute se sve desilo. Desilo se oko dva sata iza ponoći. Ne bih da politiziram, čudno je političko vrijeme. Mora se utvrditi na koji način sve to funkcionište. Kamenolom je bio veliki problem. Da li je to priroda svojom snagom, ali ovo što imamo na terenu je užasno", rekao je Konaković za N1.

Ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH, Ramo Isak u razgovoru za N1 je otkrio da je na terenu i kriminalistička policija koja istražuje kako je došlo do klizišta.

"Žalosno je ovo što se desilo, sve nas je iznenadilo. Padavine nisu bile toliko obilne da bi se ovo desilo, nešto je po srijedi. Tu je i kriminalistička policija koja je tu da utvrdi zbog čega se dogodilo klizište", naveo je Isak.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE