• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Banjaluka se sjeća 1969. godine: Grad se tokom 55 godina drastično promijenio, pogledajte video "nekad i sad"

Autor Dragana Božić

U znak sjećanja na razorni zemljotres koji je Banjaluku pogodio na današnji dan 1969. godine, danas u 9.11 časova oglasile su se sirene gradskog sistema za obavještavanje i uzbunjivanje.

 Godišnjica zemljotres u Banjaluci Izvor: Slaven Petković, mondo.ba

Sirene su se oglasile u trajanju od 60 sekundi.

Podsjećamo, tog 27. oktobra 1969. godine razorni zemljotres koji je pogodio Banjaluku odnio je 15 ljudskih života, 1.117 ljudi je teže ili lakše povrijeđeno. Materijalna šteta je bila ogromna.

Potpuno je uništeno 86.000 stanova. Velika oštećenja nanesena su školskim (266), kulturnim (146), zdravstvenim (133), društvenim i objektima javne uprave administracije (152). Privreda je pretrpila značajne gubitke. Sva preduzeća su naredni period radila sa značajno smanjenim kapacitetima, a neka su potuno prestala sa proizvodnjom.

Na banjalučkom Trgu Krajine postavljen je „krivi sat“ na kojem kazaljke vječno stoje postavljene na 9 sati i 11 minuta kao sjećanje na razorni zemljotres

Autobusi su iz Banjaluke odvezli osnovce i srednjoškolce koji su, skoro započetu, školsku godinu završili u raznim krajevima bivše Jugoslavije. Ubrzo je počela rekonstrukcija i sanacija devastiranih objekata, obnovljena je gradska infrastruktura i počela brza urbanizacija.

Šteta nastala u zemljotresu u Banjaluci, bila je ogromna, ne samo materijalna, nego i kulturna. Staro jezgro grada na Vrbasu, kakvo je bilo prije zemljotresa, polako se među stanovništvom zaboravlja. Od starog jezgra grada, koje se protezalo od današnjeg Narodnog pozorišta, pa sve do Mosta Patre (Gradski most), sa mnogobrojnim objektima, izgrađenim u stilu istoricizma i neoklasicizma, ostala je u cijelosti ili sa manjim popravkama samo Gospodska ulica.

Neki od najznačajnijih objekata centra Banjaluke (Hotel Bosna, Realna gimnazija i drugi), koji su takođe predstavljali neke od gradskih znamenitosti, zauvijek su zbrisani sa karte grada, ili postoje u svojem savremenijem izgledu.

Izgled grada se nakon zemljotresa drastično promijenio, a tada se počelo I sa izgradnjom novih gradskih naselja i Banjaluka od tada poprima izgled po kojem je i danas poznata.

Pogledajte video!

 (Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE