• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Nema razloga za paniku": Povećan broj pregleda djece zbog sumnje na meningitis u Kotor Varoši

Autor Dragana Božić

U Domu zdravlja Kotor Varoš, gdje je prvobitno ustanovljeno širenje oboljenja, posljednjih dana povećan je broj pregleda zbog pojave meningitisa, ali je riječ o nespecifičnim simptomima.

 Broj oboljelih od meningitisa Izvor: Shutterstock

„Značajan broj pregleda sa nespecifičnim simptomima i nema razloga za paniku među roditeljima“, rekla je Dragana Knežević, pedijatar u Domu zdravlja Kotor Varoš.

Ona je uputila apel roditeljima da djecu koja imaju bilo kakav simptom dovedu na pregled kako bi se na taj način spriječilo širenje virusa u kolektivu.

Stanje u opštini Kotor Varoš sa virusnim meningitisom je nepromijenjeno u odnosu na dosadašnje podatke, naglasila je Kneževićeva.

„Riječ je o petoro zaražene djece. To su djeca predškolskog uzrasta i jedno dijete školskog uzrasta“, rekla je Kneževićeva za RTRS.

Navodi da kada govorimo o meningitisu u ovom slučaju, on može biti izazvan različitim virusima.

„Riječ je o infektivnom oboljenju koje ima blažu kliničku sliku. Simtomi u početku su nespicifični znakovi, simptomi kao i kod ostalih respiratornih bolesti. To su kašalj, malaksalost, slabiji apetit, problemi sa stolicom, dijareja i povraćanje“, navodi Kneževićeva.

Dodaje da ukoliko se ovo oboljenje ne liječi može doći do jakih glavobolja, nemoći porilikom hodanja kao i do ukočenog vrata.

„Ovi simptomi razvijaju se u kasnijoj fazi oboljenja“, kaže ona.

Kneževićeva kaže da je izvor zaraze čovjek, da ne mora da bude dijete predškolskog i školskog uzrasta.

„Mogu biti i odrasle osobe. Virus se prenosi kontaktom direktnim ili indirektnim, može se javiti i kod odraslih osoba“, rekla je Kneževićeva.

Najčešće se virus prenosi respiratornim kapljičnim putem, navodi Kneževićeva, potom i kontakt sa predmetom, površinom sa kojom dolaze u kontakt, a moguće je i preko zaražene vode ali je to dosta rjeđe.

Podsjetimo, na Klinici za dječije bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske u petak je bilo smješteno devetoro djece, od kojih je najmlađe imalo samo 17 mjeseci.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE