Ubistvo jednog i ranjavanje drugog policijskog službenika koje je počinio petnaestogodišnjak u Bosanskoj Krupi nesumnjivo predstavlja teroristički čin, saglasni su stručnjaci iz oblasti kriminaliteta.
Predstavnici policijskih agencija i akademske zajednice u BiH ocijenili su da se vjersko-ideološki radikalizam, koji rezultira i terorističkim aktima, koje počine maloljetnici, poput nedavnog u Bosanskoj Krupi, može prevenirati sistemski, strateški i multidiciplinarno, odnosno što boljom i kvalitetnijom saradnjom različitih društvenih faktora - od roditelja i porodice, do obrazovnih, pravnih, istražnih, represivnih, vjerskih i ostalih institucija.
Profesor na Fakultetu bezbjednosnih nauka u Banjaluci Saša Mićin rekao je da se vrbovanje i zloupotreba maloljetne djece za izvršavanje kriminalnih, pa i terorističkih aktivnosti, može preduprijediti i boljim nadzorom i kontrolom upotrebe društvenih mreža, virtuelnog svijeta i savremenih tehnologija.
"Moramo da kao društvo svi bolje radimo svoj posao da bi se ovakvi slučajevi preduprijedili. Možda je prvi korak razvijati povjerenje roditelja i škola, uz sprovođenje odgovarajućih edukacija i slično", rekao je Mićin za RTRS.
Načelnik Uprave Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske za borbu protiv terorizma i ekstremizma Nebojša Tonković ukazao je da je kod vjersko-ideološkog radikalizma vrlo teško prepoznati kada vjerski aspekt prelazi u indoktrinaciju.
On je upozorio da ovakva krivična djela predstavljaju ozbiljnu prijetnju i da takve prijetnje treba ozbiljno shvatiti, te da veliki problem u tom smislu predstavlja govor mržnje.
Tonković smatra da na maloljetnike treba djelovati i uspostavljanjem sistema mjera koji neće narušiti njihovu slobodu i integritet.
Direktor Federalne uprave policije Vahidin Munjić rekao je da će morati više da se radi i na kontroli sajber kriminala i društvenih mreža.
"Treba pojačati borbu sa visokotehnološkim kriminalom i podići saradnju sa obrazovnim institucijama u skladu sa porastom maloljetničke delinkvencije. Roditelji, ako primijete drugačije ponašanje kod svoje djece, treba to da prijave policiji ili da se obrate stručnim osobama u školama ili drugim institucijama radi sprečavanja neželjenih posljedica", napomenuo je Munjić.
Šef Odsjeka za borbu protiv terorizma u Agenciji za istrage i zaštitu /Sipa/ BiH Amer Veiz rekao je da u borbi protiv ove pošasti treba uključiti i širu društvenu zajednicu.
"Tu prvenstveno mislim na porodicu, ali i obrazovne i vjerske institucije, pa sve do organa vlasti", rekao je Veiz i istakao značaj međuagencijske i međunarodne saradnje.
On je rekao da Sipa aktivno učestvuje u istrazi o terorističkom aktu u Bosanskoj Krupi i i da će biti izvršena sveobuhvatna analiza i utvrđeni svi nedostaci i propusti da bi se prevenirale buduće potencijalne opasnosti.
Maloljetnik od nepunih 15 godina je 24. oktobra uveče ušao u dežurnu službu Policijske stanice Bosanska Krupa i nožem zadao udarce u grudni koš dvojici policijskih službenika, od kojih je jedan preminuo, dok je drugi zbrinut u kantonalnoj bolnici.
Napad na Policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi okarakterisan je kao teroristički čin, a istragu je preuzelo Tužilaštvo BiH.
(Srna)