Vodič pasa Nurija Agić je već 15 godina zaposlen u Graničnoj policiji BiH, a posljednje dvije godine u službi Jedinice Aerodroma Banjaluka. Svakodnevno trenira belgijskog ovčara po imenu Rik, sa kojim zajednički obavlja bezbjednosne zadatke.

Agić u razgovoru za MONDO otkriva da je sa psima aktivno u kontaktu od svoje 14. godine, a radom u Graničnoj policiji BiH spojio je profesionalnu strast sa privatnom ljubavlju prema životinjama. U njegovoj Jedinici na Aerodromu Banjaluka nalaze se dva službena psa: jedan za detekciju eksplozivnih sredstava, a drugi za pronalaženje narkotika, sa kojim trenira Agić.
„Oni se koriste u redovnim poslovima i zadacima u sklopu Granične policije BiH .Međutim, mogu da budu angažovani i vanredno u drugim jedinicama“, pojašnjava Agić.
Trening službenih pasa je veoma zahtjevan i specifičan. Pas i vodič čine jedan tim, a obuka mladog neiskusnog psa traje do godinu dana. Prvi korak u treniranju je stvaranje snažnog odnosa između psa i vodiča, jer se smatra da je to „kamen temeljac“ za dalji rad.
"Obuka poslušnosti i detekcija, odnosno specijalistička obuka su naredni koraci. Najvažnije je da pas ostane zdrav, jer psi u našoj službi obavljaju svoje zadatke do 11. godine. Ukoliko pas pokazuje znakove bolesti, veterinarske provjere mogu odlučiti o njegovom povlačenju iz službe“, kaže Agić.
Službeni psi Granične policije BiH koriste se za detekciju narkotika, eksploziva,kao i za napad i odbranu (patrolni psi). Agić objašnjava da je obuka svih pasa za detekciju mirisa slična, ali se specifičnosti odnose na različite mirise na kojima psi rade.
„Psi sve što rade doživljavaju kao igru. Trening pasa za detekciju različitih materijala je u suštini isti, ali se uvode specifični mirisi za tu vrstu namjene koji ih usmeravaju u dalji rad. Sve to oni shvataju kao zabavu“, dodaje Agić.
U Rikovu disciplinu i posvećenost poslu uvjerili smo se sami u nekoliko navrata. Nije reagovao na punu kesu hrane, mirno je "podnio" maženje, a ni dozivanje i "provokacije" nisu ga dekoncentrisale.
Agić je pojasnio a kako pas označava sumnjive predmete, ne koristeći lajanje ili agresiju, posebno kada je u pitanju eksploziv.
„Za nas je pasivna metoda označavanja najvažnija. Pas samo markira metu, bilo da sjedi, miruje ili legne, a to nam daje signal da je pronađena sumnjiva tačka“, ističe Agić.
Fronteksova obuka za instruktore i vodiče pasa
Nakon potpisivanja sporazuma između BiH i Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu (Fronteks), Granična policija BiH uvela je nove obuke, među kojima je i sertifikovana edukacija za vodiče službenih pasa. Agić i njegov pas Rik trenutno prisustvuju ovom programu obuke u Skoplju.
„Obuka traje do kraja septembra, a mi smo već na pola puta. Na kraju ćemo procijeniti koje metode primjenjujemo, a koje bismo mogli uskladiti sa novim tehnikama kako bi pas postao još operativniji“, kaže Agić.
On ističe kako su službeni psi od izuzetne pomoći na terenu, jer njihova čula, posebno njuh, nisu uporediva sa ljudskim sposobnostima.
Psi su ti koji mogu detektovati mirise u podovima, zidovima i sličnim prostorima, često kada ljudi ništa ne mogu uočiti, bez obzira na savremenu tehnologiju koja se koristi.
Iako je njihov posao ozbiljan i zahtijeva visok nivo profesionalizma, odnos između Agića i njegovog psa Rika prevazilazi granice običnog partnerstva. U svakodnevnim zadacima, od obuke do detekcije, između njih se stvorio nevidljiv, ali snažan most povjerenja i ljubavi. Rik za svog vodiča nije samo službeni pas, već prijatelj i partner, koji mu svojom predanošću pomaže da obavlja posao.
„Imam priliku da spojim profesionalno sa privatnim i radim ono što volim. Imamo svoj odnos, on je moj pas i nas dvojica imamo metode kojim se razumijemo. On je meni više kao prijatelj, a ne kolega“, zaključuje Agić.
Cijeli prilog pogledajte u nastavku:
(MONDO)