Požar u noćnom klubu u Sjevernoj Makedoniji, u kojem je život izgubilo 59 ljudi, starosti između 14 i 25 godina, pokrenuo je pitanja o bezbjednosti noćnih klubova u Republici Srpskoj.

Ovaj tragičan događaj ponovo je skrenuo pažnju na uslove zaštite od požara u ugostiteljskim objektima, a iz Inspektorata Republike Srpske za Mondo tvrde da se već 13 godina vrše ciljana praćenja bezbjednosnih standarda u ovom sektoru.
Iz Inspektorata Republike Srpske za naš portal navode da je republička inspekcija za zaštitu od požara još 2012. godine, u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Srpske, izvršila ciljane kontrole ispunjenosti uslova zaštite od požara u objektima noćnih klubova i diskoteka. Tada je izvršeno oko 150 inspekcijskih kontrola, a 28 objekata je dobilo zabranu rada.
"Mjere zabrane rada izrečene su zbog arhitektonskih nedostataka u vezi sa izlazima i ulazima, kao i neadekvatnih horizontalnih i vertikalnih komunikacija koje su potrebne za efikasne evakuacije, kao i tehničkih nedostataka na instalacijama i opremi objekta. Nakon toga, uslijedilo je usklađivanje prostorija tih objekata, probijanje zidova i otvaranje rezervnih izlaza tamo gdje je to tehnički propisano, a mnogi objekti su brzo otklonili uočene nedostatke",naveli su iz Inspektorata.
Takođe, objekti koji nisu mogli tehnički izvesti potrebne izmjene u skladu sa propisanim zahtjevima, prestali su sa obavljanjem djelatnosti.
"Nakon ove akcije, naknadne kontrole odnosile su se na periodične preglede kako bi se osigurala održavanja propisanog stanja u objektima", dodaju iz Inspektorata.
Republička inspekcija za zaštitu od požara trenutno zapošljava sedam inspektora koji nadziru sve vrste objekata, uključujući zdravstvene, obrazovne, kulturne, ugostiteljske objekte, proizvodne pogone, staračke i studentske domove, kao i mnoge druge.
Tokom 2024. godine, inspekcija je izvršila 1.044 kontrole, od kojih je u 395 slučajeva utvrđene nepravilnosti.
"U cilju otklanjanja uočenih propusta, izrečeno je 335 upravnih mjera, dok je zbog prekršaja izdato 56 prekršajnih naloga. Najčešće nepravilnosti odnosile su se na nesprovođenje mjera zaštite od požara, poput neredovnog održavanja instalacija i opreme prema tehničkim normativima, nepravilnog određivanja odgovornog lica za zaštitu od požara, kao i nedovoljnih obuka radnika", dodaju iz Inspektorata.
Najavljujući buduće aktivnosti, iz Inspektorata Republike Srpske navode da će, u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova RS, u narednom periodu vršiti ciljana praćenja sprovođenja mjera zaštite od požara i upotrebe pirotehnike u ugostiteljskim objektima, sa posebnim akcentom na noćne klubove i diskoteke.
"Cilj ovih kontrola je prevencija i blagovremeno otklanjanje nepravilnosti koje bi mogle dovesti do neželjenih događaja, poput tragedije koja se dogodila proteklog vikenda u Sjevernoj Makedoniji", ističu iz Inspektorata.
Kako se dobija dozvola za rad noćnog kluba?
"Prema Zakonu o zaštiti od požara, poslovni subjekti koji planiraju obavljati određene djelatnosti u novim ili rekonstruisanim objektima, uz zahtjev za izdavanje upotrebne dozvole, prilažu i saglasnost Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske. Ova saglasnost potvrđuje da su u objektima sprovedene odgovarajuće mjere zaštite od požara prema tehničkoj dokumentaciji. U zavisnosti od kategorizacije objekta koju vrši Ministarstvo, definišu se i obavezne mjere zaštite od požara, koje subjekat mora da provodi. Ove mjere zavise od različitih parametara, kao što su kapacitet objekta, spratnost, namjena, i drugi, te nisu univerzalne za sve vrste objekata, čak i kada obavljaju istu djelatnost", pojasnili su iz Inspektorata.
(MONDO)