• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Obilježene 33 godine od zločina nad srpskim civilima u Sijekovcu

Autor Dušan Volaš

Kod spomen-krsta kod crkve u Sijekovcu danas su položeni vijenci i cvijeće ubijenim srpskim civilima, žrtvama zločina Hrvatske vojske i muslimansko-hrvatskih jedinica iz BiH, povodom obilježavanja 33 godine od ovog tragičnog događaja.

 Zločin nad Srbima u Sijekovcu Izvor: Milomir Savić/Srna

U okviru obilježavanja, vijenac su položili izaslanik predsjednika Republike Srpske Sanja Vulić, izaslanik srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Boško Tomić i pomoćnik ministra za boračko-invalidsku zaštitu Republike Srpske Nebojša Vidaković.

Cvijeće su položili i vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić, delegacija Narodne skupštine, predstavnici BORS-a, Republičke organizacije porodica poginulih boraca i nestalih civila, predstavnici srpskog naroda u zajedničkim institucijama, načelnik opštine Brod Milan Zečević i predstavnici ostalih gradova i opština.

Prethodno je ubijenim srpskim civilima služen parastos u Crkvi Svete velikomučenice Ognjene Marije.

U prvom ratnom zločinu počinjenom na teritoriji BiH, 26. marta 1992. godine, za sat vremena ubijeno je devet srpskih civila, među kojima najviše članova porodica Milošević i Zečević. Pripadnici regularne Hrvatske vojske, zajedno sa paravojnim hrvatsko-muslimanskim jedinicama iz BiH i Hrvatske, 1 u narednim danima ubili su još 37 Srba. Tokom 1992. godine u Sijekovcu je ubijeno ukupno 46 srpskih civila, navodi se u dokumentima Boračke organizacije Brod.

Izvor: Milomir Savić/Srna

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je da je ovaj masakr prvi masovni ratni zločin na teritoriji BiH i neshvatljiv akt agresije u kojoj su učestvovale regularne vojne snage Hrvatske. Ona je naglasila da je sramota domaćeg i međunarodnog pravosuđa što je samo jedan zločinac pravosnažno osuđen za ubistva i zlostavljanja sijekovačkih civila, dok mnogi drugi nikada nisu ni procesuirani.

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je da se na području opštine Brod još uvijek traži 36 lica od ukupno 1.627 nestalih boraca i civila sa spiska nestalih iz Republike Srpske. Ona je naglasila važnost njegovanja kulture sjećanja i prenošenja istine o događajima iz proteklog rata na buduće generacije, kako se slični zločini nikada ne bi ponovili.

Obilježavanje 33 godine od stradanja srpskih civila u Sijekovcu organizovao je Odbor Vlade Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.  

(Mondo/Srna)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE