Muzej Republike Srpske organizovao je pred Vaskrs edukativno-kreativnu radionicu šaranja vaskršnjih jaja za učenike banjalučkih osnovnih škola.

Za tri dana tehniku šaranja vaskršnjih jaja naučiće 50 učenika iz osnovnih škola "Branko Radičević", "Branko Ćopić" i "Ivo Andrić".
Cilj ove radionice je da se ovaj dragocjeni tradicionalni način ukrašavanja jaja, koji se danas sve rjeđe viđa, sačuva od zaborava.
Kako nam je rekao voditelj ove radionice, učitelj i profesor u penziji Dušan Stegić, za šaranje jaja pčelinjim voskom potrebno je polukuvano jaje, pčelinji vosak, šaraljka i svijeća te malo kreativnosti i prakse.
"Ovo je tradicionalna tehnika šaranja pčelinjim voskom koju sam ja naslijedio od majke, a koju sad sa zadovoljstvom prenosim djeci. Oni dođu ovdje u 9 sati, a do 11 već znaju šarati i svi odu sa osmijehom i svojim ošaranim jajetom, koje bude gotovo dobro kao i ono koje ja radim", rekao nam je Stegić.
Dodao je da je proces šaranja jaja ovom tehnikom u početku težak, jer površina jajeta zakrivljena.
"Bitno je krenuti polako i strpljivo. Ja uvijek kažem da su nam za šaranje potrebne tri ruke, a mi imamo dvije. Tako onda na nokat neradne ruke stavimo vosak i u tu ruku jaje, a drugom rukom sa perom šaramo i pustimo mašti na volju", rekao je Stegić.
Koordinator projekta, muzejski savjetnik pedagog Nataša Nogo rekla je da ovim radionicama Muzej postaje sve otvoreniji i mjesto gdje djeca rado dolaze, druže se i uče.
"Etnološko odjeljenje i odjeljenje za obrazovno-pedagoški rad Muzeja već treću godinu organizuju divne i nove radionice povodom Vaskrsa. Učenici su veoma zainteresovani za ovu radionicu, a ove godine nam dolaze iz tri banjalučke škole. Nadamo se da ćemo ubuduće povećati broj učenika i škola koji bi bili dio ove radionice", rekla je Nogo za Mondo.
Istakla je da voditelj ove radionice Dušan Stegić na veoma strpljiv i lagan način prenosi znanje iako tehnika nije laka.
"Učenici su radoznali i zabavljaju se, a kroz druženje koje traje oko dva sata uspiju da steknu početno znanje o šaranju jaja. Cilj nam je da se djeca upoznaju sa našom bogatom kulturomm, tradicijom i običajima, a kroz ovu radionicu djeca će ovu tehniku koju danas nauče prenijeti i u svoju porodicu", poručila je Nogo.
(Mondo)