• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Voćari zabrinuti: Mraz i loše vrijeme desetkovali prinose šljiva, krušaka i jabuka

Autor Dušan Volaš

Ova godina bila je obećavajuća za voćare, ali su velike količine padavina, pa i mraz, loše uticali na voćarsku proizvodnju i stradale su rane sorte koštičavog voća, izjavio je Srni predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske Dragoja Dojčinović.

 Voćnjaci na većim nadmorskim visinama pretrpjeli veću štetu od mraza Izvor: Shutterstock

Dojčinović je naveo da će Majevica, gdje se najviše uzgaja šljiva, imati vrlo malo ovog voća.

Prema njegovim riječima, bolja situacija je sa breskvom, ali neće biti prinosa kakav su očekivali.

"Kruška je više od 80 odsto plodova odbacila. Kruška voli veoma visoke temperature u početku vegetacije i samo kod onih koji su imali sisteme za orošavanje i anti-frostove vjerovatno će biti nešto bolje, ali je još rano govoriti", rekao je Dojčinović.

Kada je riječ o jabuci, on je dodao da je i ovo voće dosta nastradalo, da je ogromna šteta imajući u vidu da baš jabuka čini 65 odsto voćnih zasada u Srpskoj.

"Sve zavisi od lokaliteta, ali imamo voćnjaka koji su čak 100 odsto uništeni, ali i onih koji su 30 odsto. Neke sorte su potpuno odbacile i nećemo ih imati, poput crvenog delišesa i jonagolda", rekao je Dojčinović.

On je istakao da je ove godine situacija bila obrnuta, odnosno da su voćnjaci na većim nadmorskim visinama imali veću štetu od voćnjaka u nižim nadmorskim visinama.

Dojčinović je naglasio da se potpune informacije o stanju u voćnjacima mogu očekivati tek za desetak dana, te da postoji nada da situacija možda i ne bude ovakva kakva im se trenutno čini.

Govoreći o podsticajima Ministarstva poljoprivrede, šumasrtva i vodoprivrede Republike Srpske, on je rekao da voćari, ali i ostali poljoprivrednici, mogu biti zadovoljni agrarnim budžetom u iznosu od 180 miliona KM.

"Generalno, isplata podsticaja ide dobro i možemo biti zadovoljni. Uvijek ima i nezadovoljnih, svi bi voljeli da podsticaji budu veći, ali kada vidimo stanje kod nas i u okruženju, moramo biti zadovoljni. Voljeli bismo da naredne godine budžet bude veći, ali ne možemo se žaliti ni ako ostane ovakav jer je dosta razvojni", poručio je Dojčinović.

On je istakao da voćari imaju podsticaj od 70 odsto za protivgradne mreže, kao i 100.000 sadnica za nove zasade svake godine.

"Da nam nije bilo te pomoći od države, voćarstvo je bilo došlo na rub propasti i ta proizvodnja bi bila ugašena. Oko 30 do 40 odsto voćara napustilo je proizvodnju, ali ostali su oni proizvođači koji žive od voćarstva i sa njima ćemo sigurno imati veću proizvodnju sada na 2.000 hektara, nego što smo imali na 3.000 hektara", rekao je Dojčinović.

On je napomenuo da su uz podršku resornog ministarstva imali stručne ekskurzije po svijetu gdje su imali priliku da se upoznaju o iskustvima voćara iz ostalih zemalja, a koji su ranije prošli kroz period tranzicije.

"Mraz je jedan od najvećih problema i tražićemo od Ministarstva da nam pomognu da odradimo anti-frostove bez kojih usljed promjene klimatskih uslova nećemo moći održati proizvodnju na dobrom nivou", zaključio je Dojčinović.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

lovac

ovi vocari bi pobjedili i ribare jedina prava konkurencija su im zemljoradnici i da bi zasladio izjavi vocar da im je mraz usljed promjene klime najveci neprijatelj i da im trba davat i davat i usljed globalnog zagrijavanja sigurno treba zabranit uvoz da njih 100 bude u stanju preziviti mraz jer je padala pet dana kisa bas kad netreba pa im treba kupiti sistem za orosavanje i najbolje da im se povecaju poticaji jer svi to žele

zole

Lažu,jabuke tek sad procvatale i u punom su cvatu

MONDO REPORTAŽE