U Spomen-području Donja Gradina kod Kozarske Dubice obilježava se Dana sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i 80 godina od proboja logoraša iz koncentracionog logora Jasenovac.

Na platou pored grobnog polja Topole u Spomen-području Donja Gradina kod Kozarske Dubice služen je parastos i pomen žrtvama ustaškog zločina – genocida NDH, odnosno za pola miliona Srba, 40.000 Roma i 33.000 Jevreja ubijenih u jasenovačkom sistemu koncentracionih logora.
Molitvenom dijelu današnjeg komemorativnog skupa u Donjoj Gradini prisustvovalo je više hiljada građana, učenika, gostiju i najviši zvaničnici Republike Srpske i Srbije.
Vjerski obred podrazumijevao je molitvu i pomen na srpske, jevrejske i romske žrtve ustaškog zločina genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i Donjoj Gradini.
Prethodno su na grobnom polju ''Topole'' položeni vijenci i cvijeće. Vijenac i ruže položili su predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjedavajuća i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić i premijer Srpske Radovan Višković, kao i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sa delegacijom Srbije.
Cvijeće i vijence su položili i preživjeli logoraši, delegacija jevrejskih zajednica i organizacija, delegacija romske zajednice, ambasador Izraela za BiH Galit Peleg, predstavnici Ambasade Rusije u BiH, predstavnici Ambasade Mađarske u BiH.
Cvijeće su položile i delegacija Vijeća naroda Republike Srpske, ministri u Vladi Republike Srpske, ministri u Savjetu ministara, poslanici u Parlamentarnoj skupštini BiH, predstavnici opština i gradova Republike Srpske i Srbije, predstavnici Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH, delgacija Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, delegacija SUBNOR-a i ostale delegacije i pojedinci.
Dan sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine i 80 godina od proboja logoraša iz koncentracionog logora Jasenovac zajednički obilježavaju vlade Republike Srpske i Srbije.
Sistem logora smrti NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina kao najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac formirana je avgusta 1941. godine.
Posljednji preživjeli zatočenici ustaškog koncentracionog logora Jasenovac počeli su proboj 22. aprila 1945. godine da bi se spasili iz te fabrike smrti, najveće na jugoistoku Evrope.
Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo 20.000 djece.
SRNA