• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odriču se dijalize zbog stradalih u poplavama

Autor SRNA

Članovi Udruženja dijaliziranih, transplantiranih i hroničnih bubrežnih bolesnika Republike Srpske, koji se osjećaju zdravstveno sposobnim, odreći će se jednog dijaliznog tretmana za pomoć ugroženima od poplava.

Cilj je da ukažu na loš položaj ove populacije.

"Ako mi možemo preskočiti jedan tretman hemodijalize koja nam život znači, onda se svi u Republici Srpskoj moraju zapitati koliko su bili humani u ovoj teškoj situaciji", izjavio je sekretar Udruženja Aleksandar Radun.

Prema njegovim riječima, odricanjem od jednog hemodijaliznog tretmana u korist poplavljnih, koji u prosjeku košta oko 230 KM, Fond zdravstva Republike Srpske uplatio bi ova sredstva Fondu solidarnosti Srpske, a ne preduzeću "Frezenijus" koji rukovodi dijaliznim centrima.

On je ukazao na to da je poruka ove akcije da se probudi svijest javnosti u Republici Srpskoj da nije dovoljno pozvati humanitarni broj jednom ili dvaput u korist građana ošetećenih poplavom, već treba tražiti sistemsko rješenje.

"Sistemskim pristupom Vlada Republike Srpske treba da riješi i položaj dijaliziranih osoba, posebno kada je riječ o statusu njihovog invaliditeta i povlastica", rekao je Radun u Doboju tokom sjednice Skupštine Republičkog udruženja kojoj je prisustvovala i predstavnik Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Srpske Jasminka Vučković.

Prema njegovim riječima, u rješavanju tog problema aktivno treba da se angažuje i Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.

Radun je upozorio da, ako se do septembra ne iznađe odgovarajuće rješenje, Udruženje će donijeti odluku o stupanju u štrajk, što podrazumijeva odbijanje korištenja hemodijaliznog tretmana.

Predsjednik dobojskog Udruženja dijaliziranih Dragana Gligorić rekla je da je do sada oko 70 odsto članova od komisije Fonda PIO Srpske dobilo rješenje o stepenu invalidinosti.

Član Udruženja Željko Ristić ističe da su uslovi u Doboju, u kojima se sada nalaze dijalizirani bolesnici, katastrofalni i da su zbog poteškoća sa putovanjem, preminula tri pacijenta, izražavajući zabrinutost za zdravlje još petorice od preostala 125 dijalizna pacijenta.

On je ukazao da su pacijenti prisiljeni da na tretmane idu u Gradišku, Banjaluku, Laktaše, Brčko, Istočno Sarajevo, Gračanicu i Tešanj, a neki moraju i da borave u tim mjestima što predstavlja veliko finansijsko opterećenje za dijalizne bolesnike.

Na poplavama ugroženom području Doboja i Šamca evidentirano je oko 220 dijaliznih korisnika.

Centar za dijalizu u Doboju posjeduje dnevni kapacitet za 230 pacijenata, a sadašnje potrebe su 125 korisnika koji dolaze iz Doboja, Teslića, Dervente i Petrova. Prostorije centra su tokom majskih poplava u Doboju bile potpuno pod vodom.

Izgradnju i opremanje Centra površine 1.200 metara kvadratnih finansirala je njemačka kompanija "Frezenijus". Riječ je o investiciji od pet miliona KM.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE