Arheolozi Zavičajnog muzeja iz Gradiške na lokaciji Kriva Rijeka kod Knežice u Kozarskoj Dubici pronašli su ostatke manastirišta Đurđevac, za koje se pretpostavlja da datira iz 14. vijeka.
On je dodao da se pretpostavlja da je manastir prvi put srušen 1538. godine u turskoj najezdi, te da je kasnije obnovljen, ali da je konačni krah doživio krajem 18. vijeka za vrijeme dubičkih ratova između Austrije i Turske.
"Interesantna je arhitektonska osnova, istražili smo oltarski dio koji je petostran, odnosno ima stubove sa pet strana iz funkcionalnih i dekorativnih razloga i taj stil se dovodi u vezu sa periodom vladavine kralja Milutina", naveo je Vujnović.
Prema njegovim riječima, očekuje se da se u avgustu nastavi sistematsko arheološko istraživanje, a nakon toga rekonstrukcija i konzervacija kako bi nalazište postalo kulturno-istorijski spomenik.
Lokaciju u mjestu Kriva Rijeke kod Knežice danas je obišao načelnik opštine Mile Zlojutro, koji je naglasio da će konačni radovi i izgradnja novih objekata svakako doprinijeti razvoju ovog kraja.
Potpredsjednik Skupštine opštine Kozarska Dubica Nenad Ličanin izjavio je da arheološko istraživanje i otkriće u Knežici doprinosi dokazivanju istorije i veliku radost za sve ljude tog kraja.
Profesor srpskog jezika i književnosti na banjalučkom Univerzitetu Mladenko Sadžak, koji je prije godinu i po dana počeo pisati monografiju o manastiru Moštanica, takođe je prisustvovao prvim otkopavanjima manastira Đurđevac.
On je podsjetio da su manastiri u srednjem vijeku dobijali imena po nazivima potoka i rijeka iz okruženja.
"Očekujemo ove jeseni nova saznanja o manastiru Moštanica. Dio materijala je već pronađen, a ostaje da se pretraži još nekoliko arhiva, od kojih su najbitnije u Istanbulu i Bursi, gdje bi se mogli naći podaci o obnovi, kroz istoriju porušenih manastira, ne samo Moštanica, nego i drugih", rekao je Sadžak.