Ovih dana počeće oslikavanje unutrašnjosti obnovljene banjalučke džamije Ferhadija.
U organizaciji Medžlisa islamske zajednica Banja Luka danas je održan radni sastanak Umjetničkog savjeta za praćenje i izvođenje projekta unutrašnjeg dijela džamije Ferhadije. Po Hamidovićevim riječima, cilj sastanka je bio da se utvrdi kojom će tehnologijom i kojim materijalima biti oslikana unutrašnjost ove džamije.
Ukoliko sve bude teklo po planu, postupak oslikavanja Ferhadije trajaće do naredne godine, potvrdio je Hamidović.
„Planirano je podizanje skele visoke 17 metara, koja će omogućiti da se počne oslikavanje od vrha kupole, pa do kraja zidova. Kada je u pitanju sam odabir motiva, mi smo na raspolaganju imali dvije verzije oslikavanja, jedna iz perioda Austro-Ugarske monarhije za koju je utvrđeno da nije otomanska priča, a druga verzija je bila bazirana na dodavanju slikarskih i tekstualnih elemenata. Rumi stil biće osnova oslikavanja, ali mi ćemo probati da ispravimo ono što do sada nije moglo da se uradi, jer nismo imali vlastite slikare“, pojasnio je Hamidović.
Nusret Isanović, profesor islamske umjetnosti i estetike, istakao je da je Ferhadija pripadala samom vrhuncu osmanske arhitekture. Stoga je, po njegovim riječima, bila potrebna i velika odgovornost kada se donosila odluka o njenoj dekoraciji.
„Budući da je riječ o islamskoj umjetnosti, ovdje je riječ o floralnoj dekoraciji i paleti boja koja je bila veoma prepoznatljiva. Ja ih zovem pastelne boje, koje su veoma suzdržane, lakih tonova i koje zapravo grade jedan izuzetni koloritni univerzum“, naveo je Isanović.
Banjalučki muftija Osman ef. Kozlić naglasio je da je srećan da završni radovi na Ferhadiji idu predviđenom dinamikom.
„Ako Bog da, Ferhadija će biti naredne godine i svečano otvorena“, dodao je banjalučki muftija.
Ferhadija je zadužbina Ferhad-paše Sokolovića, izgrađena 1579. godine i predstavljala je jedan od bisera osmanske arhitekture u Bosni i Hercegovini.
U potpunosti je srušena 7. maja 1993. godine, a teren na kojem se nalazila poravnan je u namjeri da se zatre svaki trag ovoj građevini. Osim Ferhadije u Banjoj Luci, tokom rata u BiH 1992.-1995. srušeno je više od 600 džamija i na stotine drugih vjerskih objekata muslimana.
Ferhadija je oduvijek predstavljala jedan od simbola Banje Luke i cijele BiH. Od 1950. godine bila je pod zaštitom UNESCO-a.
Turska agencija za međunarodnu saradnju i koordinaciju (TIKA) finansira obnovu džamije Ferhadija, koja se odvija pod nadzorom UNESCO-a i Komisije za očuvanje spomenika BiH. Radovi su realizovani u dvije faze - u prvoj fazi su dovršeni ranije započeti radovi na samom objektu džamije, kao i radovi na obnovi dva turbeta i dvorišta džamije. U drugoj fazi će biti izvođeni radovi na dekoraciji.
Inače, TIKA u BiH, uz ostalo, intenzivno radi na projektima očuvanja kulturno-historijske baštine, kao što su obnova Konjičke ćuprije, Mosta Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, Kuršumlije džamije u Maglaju, izgradnja Mevlevihane u Sarajevu, obnova rodne kuće prvog predsjednika Predsjedništva RBiH Alije Izetbegovića u Bosanskom Šamcu i drugo.