Gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović rekao je na sjednici Gradskog štaba za vanredne situacije u Banjaluci da se za poplave nikada ne može dovoljno pripremiti, ali se treba pobrinuti da se u tim situacijama izbjegnu ljudske žrtve.
On je istakao da veliku ulogu u praćenju nivoa vodotoka i prevenciji posljedica od poplava imaju osmatračke stanice Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske koje su prošle godine postavljene uz rijeku Vrbas i razmjena informacija sa Hidroelektranom "Bočac".
Gavranović je rekao da nije zadovoljan sanacijom štete od poplava iz 2014. godine, te naveo da zbog manjka sredstava u gradskom budžetu još postoje brojna klizišta koja nisu sanirana, a koja prave velike probleme.
On je istakao da su i ove godine u budžetu grada predviđena određena finansijska sredstva, a dio sredstava za sanaciju klizišta na području Banjaluke obezbijediće i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Gavranović je rekao da su planom djelovanja koji je danas razmatran na sjednici Gradskog štaba za vanredne situacije jasno definisane mjere u slučaju požara, poplava i drugih vanrednih situacija.
On je naveo da je razmatran set dokumenata donesen na bazi planova zaštite od požara, poplava i aktivnosti osposobljavanja jedinica iz struktura civilne zaštite u skladu sa dokumentima koje je Vlada Srpske donijela.
"Definisali smo zadatke i obaveze svih učesnika u lancu zaštite kako bi se preduprijedila velika opasnost ili šteta koja može da nastane od požara", rekao je Gavranović novinarima.
On je upozorio da je veliki broj požara, posebno u šumskim prostorima, najčešće posljedica ljudskog nemara ili namjere, zbog čega su donijeli posebne zaključke da policijski i organi komunalne službe intenzivno traže odgovorne osobe za svaki požar.
Gavranović je poručio da građani treba da shvate da je zabranjeno bilo šta paliti, pa i korov u toku proljećnog čišćenja i uređenja grada, jer su ogromne štete koje nastanu kao posljedica nemara.