• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nema štetnih igračaka na tržištu BiH

Autor SRNA

Laboratorijskom analizom 16 uzoraka igračaka različitih modela, uzetih na tržištu u BiH s ciljem utvrđivanja sadržaja teških metala olova, kadmijuma i hroma, utvrđeno je da su svi usklađeni sa propisanim graničnim vrijednostima.

Agencija za nadzor nad tržištem BiH i mjerodavne sanitarne i zdravstvene inspekcije Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta sprovele su zajednički projekat nadzora igračaka.

U saopštenju Agencije navodi se da je razlog za pokretanje ovog projekta zasnovan na činjenici da teški metali prisutni u igračkama mogu uzrokovati kratkoročne i dugoročne posljedice na zdravlje djece.

Prema Pravilniku o uslovima u pogledu zdravstvene ispravnosti predmeta opšte upotrebe koji se mogu stavljati u promet, boje koje se upotrebljavaju za bojenje igračaka ne smiju sadržavati više od 100 miligrama po kilogramu olova, 10 miligrama po kilogramu kadmijuma i 100 mgiligram po kilogramu hroma.

Tokom sprovođenja projekta sa tržišta BiH je uzeto 16 uzoraka igračaka različitih modela za koje je izvršena laboratorijska analiza.

Utvrđeno je da su svi ispitani uzorci usklađeni sa propisanim graničnim vrijednostima Pravilnika, te shodno tome mjerodavne inspekcije entiteta i Brčko distrikta BiH nisu preduzimale nikakve mjere prema subjektima nadzora, navodi se u saopštenju.

Iz Agencije za nadzor nad tržištem BiH podjećaju da su u 2013. godini sprovedene aktivnosti nadzora igračaka na sadržaj olova i hroma.

Tada je sa tržišta BiH uzeto 19 uzoraka igračaka, u kojima provedenim ispitivanjima nije utvrđeno prisustvo ovih metala.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE