• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Propada kulturni simbol Banjaluke

Autor mondo.ba

Rekonstrukcija dotrajalog krova Kulturnog centra Banski dvor u ovoj godini je pod znakom pitanja i njen početak biće samo moguć ako projekat pokaže da se taj posao može uraditi u fazama.

 Ništa od rekonstrukcije Banskog dvora? Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk
Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk


Potvrdio je ovo gradonačelnik Slobodan Gavranović i dodao da je razlog tome što u budžetu grada nema dovoljno novca da se krov rekonstruiše odjednom.


Rebalansom budžeta grada stavka za rekonstrukciju Banskog dvora smanjena je sa 700.000 KM na 445.000 KM, piše "Glas Srpske".

"Za rekonstrukciju kompletnog krova potrebno je daleko više novca nego što je predviđeno ovogodišnjim budžetom. Pri kraju je izrada projektne dokumentacije i ako se utvrdi da se taj posao možemo uraditi postepeno onda ćemo i početi sa rekonstrukcijom u ovoj godini", rekao je Gavranović.

Direktor Banskog dvora Milorad Petrić je rekao da će poslati dopis Gradskoj upravi i tražiti da se taj posao što prije pokrene.

"Ne znam koliko će krov u ovakvom stanju bez rekonstrukcije potrajati ali borimo se godinama da ga očuvamo. Radnici svakodnevno popravljaju i krpe krov koji prokišnjava ali to je sve kratkoročno rješenje", rekao je Petrić.

Nije mogao reći koliko bi koštala rekonstrukcija cijelog krova.

"Potrebno je sanirati i fasadu i promijeniti stolariju a prema predračunu koji je napravljen prije nekoliko godina za sve te radove bilo bi potrebno oko 2,5 miliona KM", kazao je Petrić.

Banski dvor svečano je otvoren na Mitrovdan, 1932. godine, a za njegovu izgradnju zaslužan je prvi ban Vrbaske banovine Svetislav - Tisa Milosavljević. Banjaluka je u tom periodu dobila mnoge reprezentativne objekte, koji su i danas njen ponos.

Već do 1. decembra 1931. godine izgrađena je Banska palata, današnja zgrada Gradske uprave. Godine 1930. osnovani su Pozorište i Muzej Vrbaske banovine, koji su četiri godine kasnije dobili zgradu sadašnjeg Narodnog pozorišta RS.

Zgrada Banskog dvora proglašena je dobrom kulturno-istorijskog nasljeđa aktom od 27. decembra 1976. godine nekadašnjeg Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa BiH. Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa RS je enterijer Banskog dvora stavio pod zaštitu 10. jula 1997. godine.

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mmm

Kako ce rekonstruisati kad su sve pokrali zadnjih 20 godina,lopove treba na robiju,unistili su ovaj grad,republiku...sve

CasperBL

Prvo je potrebna potpuna rekonstrukcija gradske vlasti da bi moglo bilo sta u ovom gradu da se rijesi.

MONDO REPORTAŽE