Predstavnici sindikata Željeznica RS na sastanku u Prijedoru odlučili su da će održati protest 3. marta u Doboju, a nakon toga možda stupiti i u štrajk glađu.
''3. marta okupljamo se u 10 sati na platou kod željezničke stanice i krećemo u protestnu šetnju do upravne zgrade ŽRS,'' rekao je Zlatko Marin predsjednik Samostalnog sindikata transportne djelatnosti ŽRS, za Mondo.
Ako se ne ispune zahtjevi željezničara oni su spremni da stupe u štrajk glađu.
''Imamo oko 100 ljudi prijavljenih da bi štrajkovali glađu, a prijaviće ih se još. Drugi način ne postoji'', poručuje Marin.
Sindikati ŽRS od nadležnih prije svega traže redovnu mjesečnu isplatu plata i svih drugih zakonom garantovanih primanja kao i poštovanje izvršnih presuda po tužbama za dugovanja radnicima ŽRS. Njima već mjesecima kasne plate, topli obrok i naknade za prevoz.
"Imamo informacije da je Ministarstvo pravde stopiralo isplate dugovanja po presudama radnicima ŽRS i da su to obrazložili pričom da se radi o računima na kojima se nalaze sredstva koja su u opštem interesu Republike Srpske. Ja pitam: u čijem smo mi interesu?" navodi predsjednik Samostalnog sindikata transportne djelatnosti.
U Vladi su nešto ranije objasnili da se u proteklom periodu dešavalo da je sud blokirao pomenute račune i da su skidali sredstva koja je Vlada RS dodjeljivala Željeznicama u vidu granta jer se na taj način ugrožava javni interes i finansiranje i održavanje željezničke infrastrukture.
Oko 2000 radnika ŽRS tužilo je preduzeće zbog umanjenog toplog obroka i taj spor su dobili. Dug ŽRS radnicima po ovom osnovu iznosi više od 14 miliona KM, pa se rukovodstvo ŽRS žalilo da bi eventualna prinudna naplata tog duga ugrozila opstanak preduzeća.
Željezničari traže i odgovornost svih onih koji su Željeznice Republike Srpske doveli u ovakvu situaciju.
"To su mnogi direktori i članovi uprave. Nadzorni odbor ima svu dokumentaciju da utvrdi ko je najodgovorniji i ko je sklapao ugovore koji su doveli ŽRS u ovakvu situaciju,'' objašanjava Marin.
Generalni direktor preduzeća ŽRS Dragan Savanović izjavio je ranije ovog mjeseca da je novom sistematizacijom - koju podazumijeva i tzv. Reformska agenda - predviđeno da do polovine godine u Željeznicama bude 300 radnika manje, te eventualno još 200 do kraja ove godine. Naveo da je riječ o kontinuiranom smanjenju broja zaposlenih u narednim godinama, jer se višak zaposlenih pojavljuje zbog smanjenja obima posla.
ŽRS predlaže da se radnicima koji će biti višak ponudi stimulativna otpremnina i da je za to ponuđen iznos prosječne plate za 12 mjeseci, gdje će biti potrebno oko četiri miliona KM za obaveze i otpremnine za 500 radnika.
Predstavnici sindikata su početkom februara izrazili sumnju u garancije da će oni koji budu proglašeni tehnološkim viškom dobiti otpremnine.