Banjalučki ugostitelji će od narednog mjeseca da plaćaju 20 odsto nižu tarifu za puštanje muzike u kafićima, restoranima i noćnim klubovima. Rezultat je to dogovora Udruženja ugostitelja i Asocijacije izvođača i stvaralaca BiH (AMUS).
Na konkretnom primjeru, to znači da će gradske kafedžije, sa lokalima u drugoj zoni, odnosno u širem centru grada, umjesto dosadašnjih 35, puštanje muzike plaćati desetak maraka jeftinije, piše "Euro Blic".
Ova vest obradovala je ugostitelje u najvećem Gradu Srpske, koji kažu da je svaka olakšica dobrodošla.
"Ne bežimo od zakona i od plaćanja svojih obaveza, ali smatramo da je sadašnja tarifa prilično visoka. S obzirom na to da se lokal nalazi u užem centru grada i da pripada prvoj zoni, puštanje muzike mesečno plaćam pedesetak maraka, što je na godišnjem nivou oko 600 maraka. Sa popustom, to će biti manje od 480 maraka", kaže jedan od banjalučkih ugostitelja, koji nije želeo da mu navodimo ime.
Prema rečima Željka Tatića, predsednika Udruženja ugostitelja, godinu dana su pregovarali sa predstavnicima AMUS o smanjenju takse za emitovanje muzike i po svemu sudeći u tome uspeli.
"Nedavno smo imali sastanak sa njima i postigli smo dogovor da se naknade smanje za oko 20 odsto. Još ostaje da potpišemo ugovor sa AMUS, nakon čega će novi cenovnik stupiti na snagu", kaže Tatić, dodajući da imaju dobru saradnju sa Asocijacijom.
Podsetimo, naknada za puštanje muzike se računa mesečno za svaki mesec rada, a osnova za visinu tarife određuje se prema vrsti lokala i zonama. Zavisno od vrste objekta i zona, kojih ima četiri, nakande su se do sada kretale od 10 do 50 KM.
Lejla Trnčić, generalna direktorica Stručne službe AMUS-a, kaže da su manje tarife rezultat brojnih pregovora sa ugostiteljima, koji nisu odustajali od svojih zahteva.
"Ove sedmice bismo trebali da potpišemo ugovor o smanjenim naknadama, nakon čega se odluka objaviti u Službenom glasniku. To znači da će ugostitelji tarife po nižim cenama moći da plaćaju 15 dana od objave", pojašnjava Trnčićeva.
Oko 30 odsto lokala krši zakon
Grad na Vrbasu ima oko 900 ugostiteljskih objekta: kafića, restorana, klubova, kafana, pabova i roštiljnica.
U Udruženju ugostitelja procenjuju da je oko 70 odsto njih potpisalo ugovor sa AMUS, dok ostali to čine bez dozvole i tako svesno krše zakon.