Unutar Banje Luke dešavaju se velike migracije, pa dok okolna sela odumiru, raste broj stanovnika i objekata u užem gradskom jezgru, ali i u nekoliko rubnih naselja – Barlovcima, Motikama, Česmi, Adi, Kuljanima i Priječanima.
Gradska uprava Banja Luka napravila je analizu stanja, te je zaključeno da se grad mora okrenuti spomenutim naseljima.
"Grad se u ubudućnosti treba okrenuti ovim naseljima i da se velikom broju stanovnika obezbijede osnovni životni uslovi. Uporednim pregledom geodetskih podloga koje su napravljene krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina i trenutnim satelitskim snimkom je utvrđeno da je u navedenim naseljima prije 27 godina bilo izgrađeno mnogo manje objekata", navodi se u dokumentu o Strategiji razvoja lokalnih ulica i puteva u Banjaluci.
Tako je, na primjer, u Priječanima početkom devedesetih godina bilo 118 objekata, a danas ih je 706, što je povećanje od čak 590 odsto. Slična situacija je i u naselju Kuljani, koje praktično nije ni postojalo devedesetih godina, a danas ima preko 1.300 objekata.
Ove podatke iznijelo je Odjeljenje za komunalne poslove, koje vodi evidenciju u kućnim brojevima.
Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2013. godine u Banjaluci živi 199.191 stanovnik, a projekcije su da će 2033. godine imati oko 218.000 stanovnika. Ne postoje precizni podaci o broju stanovnika po pojedinim naseljima, ali je iz prikupljenih podataka o broju glasača vidljivo da najviše „rastu“ Barlovci, Motike, Kuljani i Česma.
Na osnovu toga je zaključeno da je u osmogodišnjem periodu , konkretno od 2008. do 2016. godine, broj stanovnika Barlovaca porastao za blizu 57 odsto, u Motikama za oko 55 odsto, Kuljanima blizu 50 odsto, Periječanima 45 odsto, Česmi oko 43 odsto, Adi oko 42 odsto i u Šargovcu za oko 25 odsto.