Početkom novembra u drvoredu Ulici Kralja Petra Prvog Karađorđevića u Banjaluci zasađeno je novo drveće jer ranije posađena stabla nisu baš dobro napredovala.
Odjeljenje za komunalne poslove na prazna mjesta u ovom drvoredu zasadilo je nove sadnice, i to ukupno 40 sadnica "globoznog jasena". Mnogim građanima za oko je zapalo da su mlada stabla u pojasu u blizini saobraćajnice u lošem stanju, sa suvim i nerazvijenim krošnjama.
U Gradskoj upravi ranije nam je objašnjeno da je taj dio drvoreda od Narodnog pozorišta RS do zgrade Pošte "najniže dekorativne vrijednosti" da tu dominiraju stabla "kuglastog mlječa", a da studije predlaže zamjenu sa nekom drugom otpornijom vrstom uz obavezno poboljšanje zemljišnih uslova za rast stabla.
"Preporuka je proširenje otvora za sadnju, totalna zamjena supstrata, uvođenje sistema za navodnjavanje itd", stoji u odgovoru Gradske uprave na pitnje o stanju drvoreda u centralnoj gradskoj ulici.
Analize zdravstvenog stanja drvoreda u Banjaluci je rađena 2001. i 2016. godine u nekoliko gradskih drvoreda, a planirana je izrada studije i za ostale. Nadležni kažu da se u drvoredima sa starijim stablima već godinama radi postepena sukcesivna zamjena dotrajalih sa mladim stablima.
Оvo je posebno značajno jer svjedočimo da skoro svaki put kada zaduva malo jači vjetar, u nekom od drvoreda se sruši stablo.
Stabla se uklanjaju prema preporukama iz studije ili na osnovu vizuelne kontrole, a na mjestima posječenih stabala se sade nova.
"Npr. u Ulici Mladena Stojanovića imamo podignute mlade drvorede u nizovima, a sukcesivna zamjena se radi i na drugim lokacijama. U Aleji Svetog Save je godinama rađena sukcesivna zamjena drveća tako da se poboljšala starosna struktura drvoreda , te prosječna procjenjena starost u ovom drvoredu iznosi 35 godina", kažu u Gradskoj upravi.
U gradu je posljednjih godina izgrađeno u nekoliko mladih drvoreda u Gundulićevoj, zatim u ulicama Gavre Vučkovca, Olimpijskih pobjednika, Milutina Milankovića, Zdrave Korde, Braće Pišteljića, Bulevaru Srpske vojske itd. Mladi drvoredi su u dobrog zdravstvenog stanja iako trpe oštećenja zbog suše, građevinskih radova, zaslanjenosti zemljišta u blizini saobraćajnice, a često na meti huligana.
Bilo da im štete ili ih štite, svi se slažu da su drvoredi i gradsko zelenilo jedno od glavnih obilježja i zaštitni znak Banjaluke.