• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Laktaši:Smeće za struju, termalne vode za grijanje

Autor mondo.ba

Termalna voda u opštini Laktaši uskoro će biti iskorištena za grijanje, a velike deponije smeća i otpada upotrebljenje za proizvodnju električne energije.

Načelnik opštine Laktaši, Ranko Karapetrović, potpisao je u Lincu sa “Njemačkom inicijativom za pronalaženje dobavljača u zemljama Centralne i Istočne Evrope”(CEE Inicijativa) memorandum o saradnji za investiranja u projekte korištenja geotermalne vode za grijanje.

Potpisani memorandum podrazumijeva i razvoj turizma, te proizvodnja električne energije sagorjevanjem otpada.

Podrška ovom koraku iskazana je i od Privredne komore Gornje Austrije, te Eksportnog tima Austrije, piše "Euro Blic".

"Ovim smo dogovorili poslovnu saradnju čiji je krajnji cilj viši stepen korištenja naših prirodnih i drugih resursa u proizvodnji energije. Prvi korak je izgradnja sistema grijanja pomoću termalne vode koje imamo u izobilju. Takođe, želimo spaljivanjem otpada, koji za sada predstavlja veliki problem i trošak za našu opštinu, proizvoditi električnu energiju", rekao je Karapetrović, ohrabren posjetom Austriji, ali i prethodnim kontaktima sa privrednicima i predstavnicima austrijske ambasade u BiH.

Opština Laktaši je spremna, naglašava Karapetrović, obezbjediti neophodnu podršku, kako bi navedene projekte što prije realizovali. To se odnosi na dokumentaciju, građevinske i druge dozvole iz opštinske i republičke nadležnosti.

Može li se zaraditi od smeća?

U aprilu ove godine, „CEE Inicijativa“ je otvorila kancelariju u Laktašima u cilju efikasnog djelovanja, afirmisanja i unapređenja saradnje između poslovnih zajednica u BiH i Austrije.

"Veoma je važan potpisani memorandum o razumjevanju sa jednom od najperspektivnijih opština u BiH, sa Laktašima. Naš zadatak je priprema poslovnog plana, obezbjeđenje partnera za tehnologiju i uređenje konstrukcije finasiranja", istakao je Aleksandar Čenić, predsjednik Evropske inicijative za Južnu i Jugoistočnu Evropu u BiH.

Saradnja sa Austrijom trasirana je, takođe, nedavnom posjetom Filipa Kupfera, trgovinskog savjetnika austrijske ambasade u BiH opštini Laktaši. Tom prilikom raspravljano je o mogućnostima dugoročne poslovne saradnje.

"Laktaši su u posljednjih dvadesetak godina stekli imidž sredine sa pozitivnom poslovnom klimom i razvijenom preduzetničkom infrastrukturom, gdje iskazujemo razumjevanje za investitore i njihove poslovne aktivnosti", navode u opštini Laktaši, posebno naglašavajući reforme i stimulisanje privatnog preduzetništva.

Termalne vode, neiskorišteno blago Banjaluke?

"Saradnja sa Ambasadom Austrije u BiH zauzima važno mjesto u društvenom i ekonomskom razvoju opštine Laktaši", smatra Karapetrović, precizirajući da su preduzetnici i institucije iz Austrije među vodećim poslovnim saradnicima koji ovdje ulažu višemilionski kapital, a sada pripremaju i nove projekte.

Planom kapitalnih investicija, predviđena je izgradnja tri vodovodna sistema u različitim dijelovima opštine, kao i proširenje kapaciteta izvorišta u Maglajanima. To su Drugovići, Maglajani i Kriškovci.

U Drugovićima je počela izgradnja vodovoda dugog 6,5 kilometara.

Vrijednost radova u Drugovićima je 250.000 KM, a novcem Evropske investicione banke i opštine, do kraja marta iduće godine biće završena izgradnja navedene vodovodne mreže ukupne vrijednosti 2.776.000 KM.

Radmila Mihić, pomoćnik ministra finansija RS i šef Tima za projekat vodovoda i kanalizacije u RS, ocjenila je veoma ozbiljan pristup ovom projektu od strane lokalnih vlasti.

"Ovdje su ispunjeni svi postavljeni uslovi, inače veoma visoki, što je za svaku pohvalu", naglasila je Mihićeva.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE