Praznično raspoloženje i euforiju kod nas uglavnom prati (i kvari) upotreba pirotehničkih sredstava koja nerijetko sa sobom nosi i povrede. Zbog takve „praznične radosti“ mnogi građani ne žele dočekati Novu godinu na nekim od trgova.
Svjedoci smo da svaki doček Nove godine i proslava ostalih praznika u „svetom“ januaru za sobom ostavi desetine povrijeđenih raznim pirotehničkim sredstvima, od toga najčešće petardama.
Iako su u prodaji zabranjene maloljetnicima, često se desi da prodavci ne mare za zakon već samo za zaradu, ili upravo roditelji djeci kupuju iste, vjerovatno ni ne znajući da je djeci mašta bujna, pa se dovode u opasne situacije samo da bi petarda jače pukla.
Zbog ovako bahatog ponašanja ne stradavaju samo djeca, već i ona "malo veća" djeca, koja ne mareći za ostale, petarde baca upravo sa namjerom da nekog isprepada. Tako i ovi veći često završe u Hitnoj pomoći sa povredama ruku, nogu, lica…
Iz Doma zdravlja Banja Luka apeluju na što manju upotrebu pirotehnike.
„Prethodnih godina ljudi su se javljali sa povredama kao što su opekotine, oderotine i povrede šaka koje su nastale od pucanja petardi, vatrometa... Apelujemo na građane da ne upotrebljavaju pirotehnička sredstva jer posljedice mogu da budu ozbiljne“, rekla je za naš portal Dijana Ožegović, portparol Doma zdravlja, dodajući da su ove godine imali samo jedan slučaj, ali da tek očekuju više pacijenata sa povredama od pirotehnike.
Upozoravaju i u MUP-a RS o opasnostima koje nosi upotreba pirotehničkih sredstava, ali situacija se iz godine u godinu ne mijenja. I ove godine u većini gradova Srpske MUP već sprovodi kampanju „Petarde nisu igračke“, u sklopu koje će održati brojna predavanja maloljetnicima o opasnostima upotrebe petardi, kao i posljedicama nepravilne upotrebe istih.
„Upotreba pirotehničkih sredstava na javnom mjestu i izazivanje uznemirenosti kažnjivo je Zakonom o javnom redu i miru RS, a onaj ko to učini kazniće se novčanom kaznom od 300 do 900 KM“, stoji u Zakonu o javnom redu i miru RS.
Ovakvo novogodišnje ludilo trauma je i za kućne ljubimce, pogotovo pse, koji zbog buke eksplozivnih sredstava ne žele ni promoliti njušku napolje, a kako li je tek onim životinjama koje su na ulici.
Zato dobro razmislite prije nego upotrijebite neka pirotehnička sredstva. Provod može biti dobar i bez njih.
Petarde nisu za igranje, a nije ni život!
Anketa
Da li kupujete petarde?
-
Ne, ne treba mi
50% (5)
-
Da, obožavam to
50% (5)
Pratite MONDO na Facebooku, Twiteru ili Instagramu!