Uprkos brojnim apelima nadležnih, u Banjaluci je za prethodne praznike zabilježen povećan broj povrijeđenih pirotehničkim sredstvima. Postoji sumnja da su petarde neispravne.
„Uzeo sam veliku crvenu petardu, zapalio je i nisam stigao ni baciti, ona je pukla i napravila mi problem za čitav život. Potrgani su mi prsti, a ovim putem želio bih svima poručiti da se uče na mojoj grešci i da je ne ponavljaju“, rekao je Anđelko Lugonja, tridesetšestogodišnjak iz Banjaluke koji je prije pet dana dovezen u Kliniku sa plastičnu hirurgiju sa teškom povredom šake.
Nikola Baroš, načelnik Klinike za plastiču hirurgiju ističe da su najčešće povrede šake, oka, dijelova ekstremiteta, zatim opekotine po tijelu u licu. Ono što je zanimljivo istaći da je veći broj starijih pacijenata.
„Pacijent Anđelko Lugonja samo je jedan od mnogih koji su ove godine potražili našu pomoć. U njegovom slučaju došlo je do djelimične amputacije trećeg i četvrtog prsta. Funkcija njegove šake je trajno redukovana, a potrebno je uraditi još jedan ili dva zahvata kako bi povreda bila u potpunosti sanirana“, kazao je Baroš.
UZNEMIRUJUĆA FOTOGRAFIJA!
Iz Klinike sa plastičnu hirurgiju naglašavaju da je broj povrijeđenih pacijenata u odnosu na prethone godine utrostručen, pa čak i učetvorostručen. Razlog za to im nije poznat, ali je činjenica da je ove godine upotreba pirotehnike ostavila mnogobrojne posljedice.
„Ne znamo koji je razlog, ali još jednom apelujemo da se upotreba ovih sredstava izbjegava i da se napravi neka kontrola pirotehnike jer ove godine je stvarno mnogo pacijenata. Imali smo povećan broj i povrijeđenih maloljetnika, ali je dosta veći broj odraslih koji su nam dolazili sa povredama od petardi“, istakao je Baroš.
Iz MUP-a RS danas nismo uspjeli dobiti odgovor da li je vršena kontrola ispravnosti pirotehničkih sredstava na teritoriji Republike Srpske.