Finci su najsrećniji narod na svijetu, ali, istovremeno, skloni samoubistvima, alkoholu i depresiji, pokazuju statistike.
Finska ima odlične rezultate u ključnim oblastima koje govore o ljudskoj sreći - platama, životnom vijeku, socijalnim naknadama, slobodi i povjerenju.
Sreća Finaca zasniva se na činjenici da su sve njihove ključne potrebe zadovoljene, a svakodnevni život vrlo je harmoničan.
U Finskoj institucije dobro funkcionišu, postoje socijalna pravda i sloboda, korupcija je na niskoj stopi, a značajno je međuljudsko i povjerenje u vlasti.
Razlike u finskim platama su male, a godišnja prosječna plata je još 2015. bila 25.694 evra.
Finska je, uz Norvešku, jedina evropska zemlja koja je između 2014. i 2016. godine uspjela da smanji broj beskućnika.
Finci se ne bune protiv visokih poreza, jer znaju da su potrebni kako bi javne službe bile efikasne.
Istraživanja pokazuju da 81 odsto Finaca ima povjerenje u obrazovni, te 75 odsto u zdravstveni sistem zemlje, pokazuju poarametri UN.
U Finskoj vrlo malo ljudi ide u crkve, ali su, zato, saune pune.
Ipak, kada bi UN definicija sreće ignorisala objektivne indikatore i zasnivala se isključivo na subjektivnom mjerenju pozitivnih emocija, tada Finska ne bi bila među prvih deset najsrećnijih zemalja, tvrde sociolozi.
Istraživanja pokazuju da, i uprkos svim navedenim faktorima, Finci i dalje imaju visoku stopu samoubistava, mnogo konzumiraju alkohol i uzimaju antidepresive, navode portali.