Prošetali smo kroz "Inost mladih 2018".
Današnja djeca samo bulje u telefone i ne igraju se napolju – ovo je opšte mjesto u razgovorima pripadnika starijih generacija o onima koji su rođeni poslije 2000. godine.
Ta djeca, koja se ne sjećaju ni rata, a ni video-kaseta niti sega-mega konzola, rade i neke zanimljivije i korisne stvari. Na primjer, jedan učenik Osnovne kole „Petar Petrović Njegoš“ iz Banjaluke, upoznao nas je sa svojim robotom.
„Ovo je samo model robota, a pravi bi bio ogroman. Zove se minebot i mogao bi da se koristi u rudarstvu. Aplikacija koju smo napravili kontroliše cijelog robota. Može se kretati u svim pravcima, a kontrolišemo mu i ruku i bušilicu’’, objašnjava dječak Mirko.
On i njegov drug napravili su robota, programirali aplikaciju i rezultat je ova pametna kutija (na fotografiji iznad). Ako vam izgleda arhaično zapitajte se: šta ste vi radili u osmom razredu osnovne škole?
Nedaleko od „minebota“ Aleksandar iz Tehničke škole „Mihajlo Pupin“ iz Bijeljine pokazuje šta su sve dopremili iz Semberije.
„Pametni sat sa led ekranom koji učitava vrijeme, svjetlost, temperaturu; elektronski senzor za brojanje prolaznika, led- panel kojim se upravlja preko aplikacije...“
A i oni svog robota za trku imaju. Tj. prototip robotske ruke i interfejs za upravljanje.
Иност > Бостон дајнемикс pic.twitter.com/6zTP1N9646
— Жељко Свитлица (@zsvitlica) April 18, 2018
Ako želite da vidite čime se, između ostalog, bave školarci kada ne bulje u ekrane pametnih telefona otiđite na 20. Međunarodnu izložbu ideja, inovacija i stvaralaštva "Inost mladih 2018" u Dom omladine u Banjaluci. Tamo će se do 20. aprila predstaviti više od 500 izlagača i učesnika iz regiona i svijeta oko 350 eksponata.
Na izložbi učestvuju izlagači iz BiH, Srbije, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Rusije, Rumunije, Francuske, Italije, Maroka, Indije i SAD. Najbolji mentori i najbolji učesnici po kategorijama dobiće novčane nagrade.
INOST su svečano otvorili predsjednik Saveza inovatora Republike Srpske Milovan Bajić, ministar nauke i tehnologije RS, Jasmin Komić i gradonačelnik Banjaluke, Igor Radojičić.
Bajić je podsjetio da su neki inovatori iz Srpske veoma uspješni, ali da su pojedini svoju pamet odnijeli u druge zemlje.
Inovacije i nauka su veoma ozbiljna, najozbiljnija moguća stvar, svjetlucalo je između nadahunitih riječi ministra Komića koji je sa brigom konstatovao da se ozbiljne države prema tehnološkim inovacijama i odnose na najozbiljniji mogući način.
„Izuzetno je važno u podsticanju inovativnosti da se razviju svi segmenti, modeli i da se inovativna zajednica i akademska istraživačka zajednica dovedu u vezu sa poslovnim sektorom i da se na taj način postigne komercijalizacija znanja, koja putem transfera tehnologija i realizacije inovativnioh ideja treba da doprinese konkuretnosti privrede, otvaranju novih radnih mjesta i sveopštem razvoju“, rekao je Komić.