Fond zdravstvenog osiguranja RS od danas finansira tri postupka vantjelesne oplodnje što predstavlja značajan iskorak kada su u pitanju prava osiguranika u vezi sa reproduktivnim zdravljem.
Ovu novinu danas je usvojio Upravni odbor FZO RS na inicijativu predsjednika RS, tako da će parovi koji imaju dokazan sterilitet,
umjesto dva pokušaja, o trošku Fonda imati pravo na tri postupka vantjelesne oplodnje.
"Iako su izdvajanja za zdravstvenu zaštitu u Republici Srpskoj najmanja u regionu, uvođenjem i trećeg pokušaja vantjelesne oplodnje, Srpska se po ovom pravu izjednačava sa mnogo razvijenijim zemljama, koje za zdravstvo izdvajaju znatno više", kažu u FZO RS.
Podsjećamo da FZO RS još od 2007. godine finansira jedan postupak vantjelesne oplodnje, a od 2011. godine dva postupka.
BiH: Vantjelesna oplodnja preskupa
Do sada je je postupkom vantjelesne oplodnje u RS rođeno 1.040 beba.
Takođe, Fond zdravstvenog osiguranja RS je među prvim fondovima u regionu počeo da finansira i uslugu čuvanja embriona. Ranije su ovu uslugu parovi morali da plaćaju sami, a od prošle godine Fond u potpunosti finansira čuvanje embriona u zdravstvenoj ustanovi koja sa Fond ima potpisan ugovor.
"Zahvaljujući stabilnom poslovanju, odgovornom i racionalnom pristupu u kojem je u fokusu naše poslovne politike osiguranik, sa ovom novinom, Fond je nastavio da u kontinuitetu osiguranicima obezbjeđuje kvalitetniju zdravstvenu zaštitu. Fond je uvođenjem najsavremenijih inovativnih lijekova za oboljele od metastatkog melanoma i karcinoma pluća, oslobađanjem od participacije svih oboljelih od rijetkih bolesti, finasniranjem više od 40 novih zdravstvenih usluga u bolnicama, te sa najsavremenijom radioterapijom i dijalizom, još jednom dokazao da sve svoje aktivnosti usmjerava na osiguranike kako bi im obezbjedili najbolju moguću zdravstvenu zaštitu", saopšteno je iz ove ustanove.
Hiljadita sreća najveća
Ističu da će fOND i dalje bez obzira na nesavjesnu i neodgovornu politiku određenih poslodavaca koji izbjegavaju plaćanje doprinosa, kao i na izuzetno male prihode za zdravstvo sa kojima se susreću sve zemlje u razvoju, nastaviti da osiguranicima obezbjeđuje kvalitetniju zdravstvenu zaštitu i uvodi prava koja se, već sada, mogu porediti sa najrazvijenijim zemljama.