Antički žrtvenik posvećen bogu Jupiteru pronašao je sasvim slučajno Radmilo Jelačić, mještatin nevesinjskog naselja Drenovik.
Da se radi o kamenoj ploči iz rimskog perioda potvrdili su iz Turističe organizacije opštine Nevesinje koja je dobila rezultate naučnog istraživanja obavljenog na Odjeljenju za arheologiju Filozorskog fakulteta u Beogradu.
Jelačić je žrtvenik pronašao prilikom obrađivanja zemlje.
Turistička organizacija je uz pomoć prof. dr Miroslava Vujovića prevela natpis sa ploče koji otkriva da je "žrtvenik sa posvetom Jupiteru podigao beneficijarni konzular u vrijeme aktivne vojne službe", prenosi Radio Nevesinje.
Iz TO naglašavaju da je ovo veoma značajan istorijski podatak, pojašnjavajući da je rimska legija formirana 68. godine nove ere za vrijeme cara Nerona bila stacionirana na prostoru antičkog Nevesinja.
Ova legija se tokom svog postojanja borila na prostorima Italije, Hispanije, Germanije, Dalmacije i Panonije. Vjerovatno je raspuštena nakon poraza od Huna, koji su bili aktivni u tim godinama. Simbol ove legije bio je Jarac, ali je povremeno korišten i krilati konj Pegaz.
Iz Turističke organizacije poručuju da će nastojasti da sakupe i sačuvaju od zaborava ovakve i slične kulturno-istorijske spomenike i pronađu im adekvatno mjesto na kome bi mogli biti predstavljeni javnosti.
Antički žrtvenik posvećen bogu Jupiteru pronađen je i u banjalučkoj tvrđavi Kastel.
Na tom kamenom spomeniku, pronađenom 1895. godine prilikom popravljanja mosta na rijeci Crkveni, stoji natpis čijom je dopunom dešifrovan tekst "Jupiteru najvećem geniju ovog mjesta Sicinije, Makrin, konzularni beneficijar provincije Gornje Panonije, ispunio je zavjet dobrovoljno i sa zahvalnošću."
Nauka je iz ovog natpisa zaključila da je žrtvenik bio postavljen najvjerovatnije u blizini Jupiterovog svetilišta.
Krajem 1895. žrtvenik je prenesen u Zemaljski muzej u Sarajevu, gdje se i danas čuva.
Jupiter je bio vrhovni rimski bog, bog oluja, groma i munje. Rimski imperatori na povratku u Rim nakon ratova, u trijumfalnoj povorci najprije bi svraćali u Jupiterov hram.