• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Večeras spektakl: Potpuno pomračenje Mjeseca!

Autor mondo.ba

Najduže pomračenje Mjeseca u 21. vijeku dogodiće se večeras. Univerzitetsko astronomsko društvo "Banjaluka" i Studijski program Fizika banjalučkog PMF-a vas pozivaju na posmatranje i fotografisanje ovog fenomena

 Večeras spektakl: Potpuno pomračenje Mjeseca! Izvor: ATA Images/Antonio Ahel

Ove godine po drugi put bićemo u prilici da posmatramo potpuno pomračenje Mjeseca sa naših prostora. Cijeli proces pomračenja će trajati oko pet sati, ali potpuno pomračenje će trajati jedan sat i 43 minuta, te se vodi kao najduže pomračenje u ovom vijeku, navode iz Univerzitetskog astronomskog društva "Banjaluka".

Šta je to krvavi Mjesec?

Tokom pomračenja, kad se Mjesec nalazi u Zemljinoj sijenci i kad je očekivano da se ne vidi, on se ipak na nebu pojavljuje u zagasito crvenoj boji pa se često naziva i krvavi Mjesec. Onda se svi pitaju šta je krvavi Mjesec.

Zahvaljujući Zemljinoj atmosferi i bijeloj svjetlosti koja dolazi sa Sunca možemo da vidimo ovaj fenomen. Bijela svjetlost sadrži sve dugine boje, od plavih pa sve do crvenih nijansi. Kad bijela svjetlost dođe do Zemlje, ona ulazi u atmosferu, kraće talasne dužine, tj. plavi dio se jače rasijava na molekulama vazduha i zbog toga je nebo plavo. Veće talasne dužine, tj. crvena se manje rasijava te dolazi do prelamanja i zraci se savijaju. Na taj način crvena komponenta Sunčeve svjetlosti osvjetljava kupu Zemljine sijenke i uspjeva dijelom da stigne do Mjeseca.

Takođe, u toku pomračenja Mjesec može da bude žut, narandžast ili smeđ, ali to zavisi od čestica prašine i oblaka u Zemljinoj atmosferi koji utiču na propuštanje odgovarajućih talasnih dužna (boja) koje će doći do Mjeseca.

Kad počinje pomračenje?

Pomračenje će početi već u 19 časova i 14 minuta prilikom ulaska Mjeseca u Zemljinu polusijenku, ali kod nas neće biti vidljivo jer je Mjesec ispod horizonta, tek u 20 sati i 14 minuta će izaći. Početak potpunog pomračenja počinje od 20 sati i 24 minuta i trajaće sve do 23 sata i 13 minuta. Potpuno pomračenje predstavlja momenat ulaska Mjeseca u Zemljinu sijenku.

Pomračenje se završava kad Mjesec napusti Zemljinu polusijenku a to će se desiti 28. jula u 1 sat i 28 minuta iza ponoći. Sljedeće potpuno pomračenje Mjeseca će se desiti 21.1.2019. godine u ranim jutarnjim satima i trajaće nešto kraće nego ovo.

Kako posmatrati pomračenje?

Pomračenje Mjeseca ne utiče na zdravlje i ponašanje ljudi. Može se posmatrati golim okom, dvogledom ili malim teleskopom, te se može fotografisati mobilnim telefonom ili fotoaparatom.
Ukoliko bude lijepo vrijeme Univerzitetsko astronomsko društvo "Banjaluka" i Studijski program Fizika banjalučkog PMF-a vas pozivaju na posmatranje i fotografisanje ovog fenomena.

Da li će se moći još nešto posmatrati?

Pored Mjeseca, u zavisnosti od vremenskih (ne)prilika, ideja je da se posmatraju i planete Sunčevog sistema. Ovih dana je Mars najbliži Zemlji. Zadnji put je bio blizu Zemlje u avgustu 2003. godine. O udaljenosti Marsa i njegovom položaju kao i ostalim planetama možete više saznati ako dođete. Okupljanje bi bilo u 20 sati na rampi kod PMF-a. Od opreme poželjna je dobra valja.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE