• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Brzina odnosi živote, svaki četvrti mlađi od 30

Autor SRNA

Na sjednici Savjeta za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske u Banjaluci konstatovano je da je tokom devet mjeseci ove godine pogoršana bezbjednost saobraćaja u Srpskoj u odnosu na isti period lani.

 Brzina odnosi živote, svaki četvrti mlađi od 30 Izvor: MONDO/Mario Milojević - ilustracija
Izvor: MONDO/Mario Milojević - ilustracija

Direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske Milija Radović rekao je novinarima da je u saobraćajnim nezgodama u navedenom periodu poginulo 98 lica, a u istom periodu 2017. godine njih 80.

"Riječ je povećanju od oko 21 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Kada je riječ o teško povrijeđenim licima u saobraćajnim nezgodama, tu imamo minimalno smanjenje od nekih tri odsto", izjavio je Radović nakon sastanka republičkog Savjeta za bezbjednost saobraćaja u prostorijama Agencije za bezbjednost saobraćaja Srpske.

On je naveo da zabrinjava podatak da u nesrećama sa smrtno stradalim licima svaki četvrti poginuli ima od 21 do 30 godina. "Od 98 lica stradalo je 40 vozača, 19 pješaka i 15 motociklista", upozorio je Radović.

On je naveo da je najveći uzrok nezgoda sa smrtno stradalim i teško povrijeđenim licima brzina kretanja vozila, te da su u tom smislu posebno problematični bili ljetnji mjeseci avgust i jul.

Radović je napomenuo da će ove statistike biti analizirane kako bi Savjet dobio detaljan izvještaj o uzrocima nezgoda i na osnovu toga preduzimao mjere da se bezbjednost saobraćaja popravi.

On je izrazio nadu da će se zakon o obaveznom osiguranju u saobraćaju naći u parlamentarnoj proceduri u prvoj polovini naredne godine i da će ga poslanici podržati.

"Riječ je o jedan odsto sredstava od polise obaveznog osiguranja koja se izdvajaju za bezbjednost saobraćaja. Rekao bih da su svi upoznati o načinu trošenja sredstava iz tog fonda", rekao je Radović.

On je naveo da su tim novcem finansirane i nabavke brojnih stacionarnih radara, kao i "dual" i drugih radara, te vrijednih informacionih komponenti za potrebe Policije Srpske.

"Šumaher" iz Trebinja duguje oko 58.000 KM

"Smatramo da su to minimalna sredstva koja ne opterećuju poslovanje osiguravajućih društava i koja će doprinijeti smanjenju broja saobraćajnih nezgoda", istakao je Radović.

On je rekao da je razgovarano i o pripremama za sedmu Međunarodnu konferenciju "Bezbjednost saobraćaja u lokalnoj zajednici", koja bi trebalo da bude održana 25. i 26. oktobra u Banjaluci.

Šef Katedre za bezbjednost saobraćaja na Saobraćajnom fakultetu u Beogradu Krsto Lipovac rekao je da zbog povećanja broja poginulih Koordinaciona grupa za bezbjednost saobraćaja treba da detaljno analizira vrijeme, mjesto i okolnosti nastanka saobraćajnih nezgoda u Srpskoj i da izađe sa konkretnim prijedlogom mjera koje treba preduzeti da bi se stanje popravilo.

"To će biti razmatrano na sljedećoj sjednici Savjeta", naveo je Lipovac, koji je i član Savjeta.

On je dodao da je formirana radna grupa koja će pripremiti program bezbjednosti saobraćaja u Srpskoj do 2022. godine, u skladu sa republičkim strateškim dokumentima.

Sastanku Savjeta za bezbjednost saobraćaja prisustvovali su i ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Neđo Trninić, ministar prosvjete i kulture Dane Malešević, predstavnici Policije Srpske, te preduzeća "Putevi Srpske". 

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE