U Republici Srpskoj moždani udar poprima obrise epidemije, iamjući u vidu da svake godine bude 4.500 novooboljelih, istaknuto je danas u Banjaluci na obilježavanju Svjetskog dana borbe protiv moždanog udara.
Prema riječima stručnjaka, primjećen je trend povećane učestalosti obolijevanja kod lica srednje životne dobi, od 40 do 60 godina, što se na ovim prostorima pripisuje povećanom prisustvu stresa kao faktora rizika.
Načelnik Klinike za neurologiju u Univerzitetskom kliničkom centru Srpske Siniša Miljković kaže da je životno doba faktor rizika na koji nije moguće uticati, ali da postoje i faktori na koje je moguće uticati, poput pušenja, visokog krvnog pritiska i masnoće u krvi, kao i poremećaj ritma srca.
"Prestanak pušenja za četiri do pet puta smanjuje rizik od moždanog udara. Oko 90 odsto pacijenata koji su imali moždani udar imali su i povišen holesterol u krvi. Značajan faktor je i začepljenje krvih sudova na vratu koje se lako otkriva ultrazvučnim pregledom. Savjetujem da svako sa više od 40 godina bar jednom godišnje uradi ultrazvučni pregled krvnih sudova vrata", rekao je Miljković novinarima.
Neurolog Zoran Vujković kaže da je ultrazvuk najvažnija dijagnostička metoda u prevenciji moždanog udara, a kojom ljekari utvrđuju patološke promjene na krvnim sudovima i da li je neko u riziku.
"LJudi nemaju bolove, imaju simptome, ali često ne prepoznaju da su u visokom riziku da dobiju moždani udar", rekao je Vujković.
Ognjena Šurlan imala je moždani udar u 42 godini života, a kaže da u tom trenutku nije to primjetila, iako joj je bila oduzeta ruka i moć govora.
Ona je navela da se liječila na UKC-u i da se dobro se oporavila, te da ima sitne posljedice koje samo ona primećuje.
"Nismo otkrili uzrok moždanog udara, vjerovatno stres i premor, možda i genetska predispozicija", rekla je Šurlanova.
Generalni direktor UKC-a Srpske Vlado Đajić poručio je da ova zdravstvena ustanova ima savremenu službu koja se bavi prevencijom i tretmanom moždanog udara, odnosno primjenjuje lijekove i dijagnostičke metode svojstvene najsavremenijim centrima u svijetu.
Kod pacijenata koji dobiju moždani udar obično dolazi do oštećenja govora, slabosti ruke ili noge, iskrivljenosti lica, a u tim trenucima je veoma važno da što prije dođu u bolnicu da bi im bilo moguće dati takozvanu trombolističku terapiju, koja se godinama primjenjuje u UKC-u.
Ovom terapijom se djeluje na sam uzrok bolesti, odnosno ovaj lijek razgrađuje tromb-ugrušak na mjestu gdje je nastao, a ljekari napominju da takvi pacijenti u 90 odsto slučajeva prežive.
Na banjalučkom Trgu Krajine radnici UKC-a danas su obilježili Svjetski dan borbe protiv moždanog udara i zainteresovane građane upoznali sa znakovima i simptomima ovog oboljenja i načinima prevencije, te besplatno mjerili krvni pritisak i šećer u krvi, kao i skrining na postojanje Fibrilacije atrija (nepravilni srčani rad).
Skrining na postojanje Fibrilacije atrija je od izuzetnog značaja zato što se smatra da će od pacijenata koji imaju ovaj tip aritmije, svaki peti dobiti moždani udar, a svaki sedmi dobiti ponovljeni moždani udar.
Moždani udari koji su posljedica ovog tipa aritmije ne samo da izazivaju tešku invalidnost nego su praćeni i značajno većim procentom umiranja, tako da se smatra da čak do 50 odsto pacijenata umire u prvoj godini od nastanka moždanog udara.
Sve ovo može da se spriječi blagovremenim otkrivanjem srčanog poremećaja i davanjem lijekova koji sprečavaju zgrušavanje krvi i preveniraju moždani udar.