Jedna višečlana porodica je iseljena, a 20 kuća u opštini Jezero poplavljeno je nakon izlivanja rijeka Jošavka i Pliva. Poplave u drugim dijelovima BiH...
Rijeke, koje su nadošle usljed naglog topljenja snijega, poplavile su više stotina dunuma oranica i livada u Jezeru.
Načelnik opštine Jezero Snežana Ružičić izjavila je Srni da vodostaj ubrzano povećava i da je voda došla do visine mosta na rijeci Plivi za Ljoljiće i Čerkazoviće, te da je ugrožen saobraćaj na magistralnom putu Bihać-Sarajevo.
Ona je objasnila da je iseljena višečlana porodica koja živi u zgradi stare ambulante, a da zgrada nove ambulante nije poplavljena, ali joj se ne može prići.
Ružičićeva je istakla da je ovo dugogodišnji problem opštine i da je njena uloga da brine o teritoriji i stanovništvu, iako su prava i obaveze vodotoka na višim instancama vlasti.
"Za sutra smo zakazali sastanak sa predstavnicima `Voda` Republike Srpske i Federacije BiH, Civilne zaštite, `Puteva` Republike Srpske i Federacije, kao i Hidroelektrane Jajce. Formiraće se komisija čiji će zadatak biti iznalaženje rješenja sanacija poplava na području Jezera", objasnila je Ružičićeva.
Situacija je teška i u opštini Šipovo, gdje su se izlile rijeke Janj i Pliva i poplavile velike obradive površine i ugrozile dvadesetak kuća.
IZLILA SE UKRINA U DERVENTI
Na području Dervente izlila se rijeka Ukrina, a stanovnici i materijalna dobra trenutno nisu ugroženi, saopšteno je iz Republičkog centra civilne zaštite Republike Srpske.
U saopštenju se navodi da je nivo Ukrine, iako raste, za sada ispod kote redovne odbrane od poplava.
Svi veći vodotoci - Sana, Una, Vrbas, Bosna, Drina i Sava rastu, a za sada su ispod tačke redovne odbrane od poplave.
Naglo povećanje vodostaja rijeka i njihovih pritoka pažljivo će se pratiti u naredna dva-tri dana, kao i krajnji talas Savom do granice sa Srbijom, navodi se u saopštenju.
Republička uprava civilne zaštite Republike Srpske, koja radi u pojačanom režimu, poručila je da motri aktuelnu hidrološku sliku Srpske i da je spremna da izvrši sve svoje zakonske zadatke.
OBILNE KIŠE UZROKOVALE POPLAVE U FBIH
Obilne kiše i topljenje snijega pokrenuli su klizišta širom Federaciji BiH, nekoliko kuća je uništeno i poplavljeno, a najgora situacija je u Srednjobosanskom i Zeničko-dobojskom kantonu.
U zeničkom naselju Tetovo poplavljeno je nekoliko desetina kuća, a više od stotinu je ugroženo zbog izlivanja otpadnih voda, prenose federalni mediji.
Stanovnici su teretnim vozilima blokirali kapiju kompanije "Arcelor Mital" koju smatraju odgovornim za jutrošnju poplavu i začepljenje odvodnih kanala, na šta su još ranije upozoravali.
Iz Civilne zaštite Zeničko-dobojskog kantona kažu da su začepljeni odvodi, te izlivanje potoka stvorili probleme u nekoliko naselja, zbog čega je alarmirana Civilna zaštita Zenica.
Tetovo Zenica @N1infoSApic.twitter.com/LxxiwpIoWI
— Boris Brezo (@BorisBrezo1) February 3, 2019
Prema izvještaju Civilne zaštite Zeničko-dobojskog kantona, vodostaj rijeka i svih vodotoka na području kantona je povećan i na nivou je da se izliju.
Nivo rijeke Bosne iznosi 320 centimetara, dok je granica izlivanja 350 centimetara.
U zeničkom naselju Bistričak dio sela Vukotići i Jastrebac je odsječen, a putna komunikacija u potpunosti blokirana.
Mještatnin ovog područja Senad Kruško kaže da portal "Kliks" da je put od sinoć u blokadi zbog izlivanja potoka i ne mogu napustiti kuće da bi otišli na sigurno.
"Imamo i teške bolesnike kojima treba hitna pomoć, ali ne možemo doći do njih. Rijeka je strašno nadošla. Sinoć smo zvali opštinu Zenica koja nam je rekla da ne zna u čijoj je to nadležnosti", rekao je Kruško.
Teško stanje zbog obilnih kiša i topljenja snijega pogađa područje Gornjeg Vakufa -Uskoplja, gdje je pokrenuto klizište, a voda se izlila na ravne predjele.
Poplavljene su kuće i drugi objekti u naselju Hrasnica. Pojedini građani koriste pumpe kako bi vodu izbacili iz svojih domova i pomoćnih objekata, a susnježica koja pada otežava proces sanacije.
NABUJALI VRBAS ODNIO POMOĆNI MOST
Na području Srednjobosanskog kantona zbog izlivanja rijeke Vrbas obustavljen je saobraćaj na magistralnom putu Novi Travnik-Bugojno na ulazu u Bugojno, jer je nabujala rijeka odnijela pomoćni most, a saobraćaj se odvija alternativnim pravcima kroz naselja Kula i Kandija.
I u Travniku poplavljene su pojedine kuće, saobraćajnice i polja.
Urušio se most na putnom pravcu Bugojno-Novi Travnik https://t.co/sPysoYgFGvpic.twitter.com/QZ0JZLbu3Y
— Glas naroda (@NerminSabic) February 3, 2019
Dežurni operativni Ministarstva unutrašnjih poslova Srednjobosanskog kantona rekao je da je na području Gornjeg Vakufa klizište uništilo dvije kuće, ali da nema povrijeđenih lica, dok je u Bugojnu usljed izlivanja Vrbasa urušen pomoćni most.
U Sarajevu je nekoliko gradskih ulica prekriveno vodom, dok su kod Pazarića potoci poplavili polja i okućnice. Zabilježen je porast rijeka Bosne, Miljacke i Željeznice u Kantonu Sarajevo.
Olujni vjetar je u Sarajevu oborio mnogo stabala, koje dežurne ekipe sada uklanjaju.
Kiša koja satima neprekidno pada u Hercegovini stvara probleme učesnicima u saobraćaju, a građani se žale da ugrožava i pojedine stanove i kuće. Neke ulice su neprohodne, prilazi zgradama otežani, a vodostaji rijeka su u porastu.
Bilten Civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona kaže da stanje još nije alarmantno, iako su vodostaji Neretve i njenih pritoka u porastu.