Od četrdesetak auto-sjedalica različitih veličina, prisutnih na evropskom tržištu, uključujući i naše, njih četiri su dobile loše preporuke, odnosno zaslužile ocjenu - nezadovoljavajuće.
Pokazuje to najnovije testiranje koje je sproveo Njemački auto-moto klub, a kojem je partner za BiH bio Bosanskohercegovački auto-moto klub (BIHAMK).
Nezadovoljavajuću ocjenu dobio je model Babystyle Oyster Carapace Infant + Duofix i-Size Base.
"U testu frontalnog udara, elementi su se razdvojili, te katapultirali prema naprijed", pojašnjavaju iz BIHAMK-a.
Ista ocjena pripala je i modelu Chicco Oasys i-Size Bebecare + Duofix i-Size Base, jer se, kako je navedeno, u testu frontalnog sudara integralni pojas odvojio od nosiljke za bebe i lutka je izbačena iz sjedalice, što je rezultiralo lošom ocjenom u domenu frontalnog sudara.
Giordani Galaxy 12 takođe, kako se navodi, nije bio uspješan u testu frontalnog udara, a i vezivanje djeteta u sjedalicu je komplikovano. Stoga je, kako se navodi, i ova sjedalica takođe morala biti ocijenjena kao loša.
Neslavno je u testu prošao i model Maxi-Cosi TobiFix, jer sadrži retardant plamena u količini koja prelazi ograničenja navedena u direktivi EU koja se primjenjuje na igračke.
Istovremeno, dva modela su ocijenjena sa odličan, 28 modela sa vrlo dobar, a još četiri sa dobar, prenose "Nezavisne novine".
"Preporuka vozačima je da prije kupovine auto-sjedalice za dijete prikupe što više informacija o dostupnosti proizvoda, uvjere se u njihov kvalitet i provjere kompaktnost potencijalne dječje sjedalice vozilu u kojem bi se ona nalazila, od čega svakako zavisi sigurnost djeteta", naveli su iz BIHAMK-a.
Kako napominju, vozači ne smiju da zaborave koliko je važno korištenje dječje auto-sjedalice. Čak i ona najlošija je, poručuju, bolja nego nikakva, jer se njenim korištenjem smanjuje mogućnost nastanka teških povreda prilikom saobraćajne nezgode.
"Dječja auto-sjedalica se mora koristiti uvijek i bez izuzetka, pa čak i na najkraćim putovanjima. Statistika je dokazala da se najveći broj saobraćajnih nezgoda upravo dogodi na ulicama u naseljima. Držanje djeteta u rukama nije siguran način putovanja jer u trenutku sudara pri brzini od 50 km/h dijete teško 10 kilograma postaje 'teže' i do 20 puta i više, i teži oko 200 kilograma", ističu iz BIHAMK-a.
I Milija Radović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja RS, rekao je da su auto-sjedalice veome bitne za bezbjednost mališana u vozilima.
"One smanjuju rizik od povređivanja djeteta za veliki procenat. Kada se pravilno izaberu i pravilno koriste, dječje auto-sjedalice imaju višestruk značaj. Kod nas je veliki problem nedovoljan procenat njihovog korištenja", rekao je Radović.