• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Radojičić potvrdio: Tužio me član SNSD-a, nisam nanio štetu gradu

Autori mondo.ba Autori SRNA

Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić izjavio je danas da nije uradio ništa na štetu ovog grada kada je riječ o zemljištu Poljoprivredne škole, ali da je, uprkos tome, dobio krivičnu prijavu.

"Nisam još razgovarao sa tužiocem, ali evo poslije tri godine prva krivična prijava. Tri godine se čovjek trudi da na ovom mjestu sa hiljadama ili desetinama hiljada akata koje prolaze kroz ruku ne napravi ni voljno ni nevoljno ništa što bi bilo na štetu grada ili građana, a onda zaradi krivičnu prijavu zato što štiti interes grada", rekao je Radojičić novinarima odgovarajući na pitanje u vezi sa krivičnom prijavom koju je protiv njega podnio vlasnik bijeljinskog "Oktan prometa" Vojin Mitrović.

Kako su objavili pojedini mediji, Mitrović je prijavu podnio zbog "odbijanja prvog čovjeka Banjaluke da mu izda građevinsku dozvolu za gradnju benzinske pumpe na zemljištu Poljoprivredne škole".

Možda će vas zanimati

"Na izborima 2016. godine glavna linija napada opozicionih partija bilo je pitanje vlasništva zemljišta Poljoprivredne škole, 2019. godine krivična prijava dolazi od članova SNSD-a protiv gradonačelnika iz SNSD-a. Što se mene tiče, kao što sam počeo 2017, tako i sada nema nikakvog popuštanja kada je riječ o gradskom zemljištu i gradskoj imovini", rekao je Radojičić.

On je naveo da je grad uspio u nekoliko sudskih procesa ostvariti uspjeh i vratiti u vlasništvo staru autobusku stanicu, Sokolski dom, Radnički univerzitet i dio zemljišta Poljoprivredne škole.

"Ovdje je jedna osoba pokušala dobiti građevinsku dozvolu za zemljište koje je u sporu, a za koje grad tvrdi da je naše vlasništvo i za koje su čak izrečene, mislim, presude u krivičnim postupcima pojedinim licima da se radilo o malverzacijama", kaže Radojičić.

On je istakao da grad ne može pod takvim okolnostima izdavati građevinske dozvole.

Pročitajte i ovo

 Radojičić kaže da je Mitrovića vidio u nedjelju, 24. novemnbra, na proširenoj sjednici Izvršnog komiteta SNSD-a, ali da je iznenađen što mu nije ništa o ovome rekao.

"Ni riječi na tu temu nije bilo osim kad sam dobio papir da treba da razgovaram sa tužiocem", rekao je Radojičić.

"ODLUKA USTAVNOG SUDA NIKOME JOŠ NIJE DOSTAVLJENA"

Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić izjavio je danas da Grad uvijek sprovodi odluke Ustavnog suda, ali da još nikome nije dostavljena Odluka Ustavnog suda Republike Srpske o ustavnosti pojedinih odredbi odluke Skupštine grada Banjaluka o opštim uslovima za proizvodnju, isporuku i korištenje toplotne energije.

"Odluka Ustavnog suda nije još nikome dostavljena. Ustavni sud je prekjuče dao saopštenje sa sjednice i sve što imamo i sa čime raspolažemo jeste jedan pasus saopštenja iz kojeg se da zaključiti da je neustavan i sporan jedan član i jedan stav drugog člana", rekao je Radojičić novinarima u Banjaluci.

On kaže da se ne radi o nečemu što bi iziskivalo bilo kakve nove korekcije u samoj odluci Skupštine grada.

Možda će vas zanimati

Radojičić pojašnjava da se član koji je sporan i oglašen neustavnim odnosi na kaznene odredbe.

"Iskreno rečeno, ne znam ni kako nam je uopšte promaklo da se kaznene mjere izriču odlukom, što definitivno nije u nadležnosti grada već je pitanje zakonodavca. Što se tiče drugog člana, on u statusu postojećih korisnika u suštini ne mijenja ništa", rekao je Radojičić.

On kaže da se već dvije godine pokušava osporiti djelovanje i rad nove toplane, ističući da su razlozi za to "prozaični, interesni i lobistički".

"Da nismo napravili novu toplanu Banjaluka bi 2017. godine ostala bez grijanja i danas bi grad ličio kao na devedesete godine, građani bi sami ložili po stanovima, oko zgrada bi nam bilo uglja i drveta, grad bi bio devastiran potpuno", kaže Radojičić.

Prema njegovim riječima, to što je napravljena nova gradska toplana ne odgovara niti je odgovaralo određenim lobističkim krugovima jer su prekinuti neki tokovi koji su bili u staroj toplani.

Kada je riječ o samim korisnicima, Radojičić je naveo da već postoje presude redovnih sudova.

"Korisnik koji prima toplotnu energiju, isporukom toplotne energije i početkom plaćanja nalazi se u ugovornom odnosu sa toplanom po Zakonu o obligacionim odnosima", rekao je Radojičić.

On je istakao da je Zakon o obligacionim odnosima jasan i da prihvatanjem usluge korisnik ulazi u obligacioni odnos.

"Ne možete da primate toplotnu energiju ili vodu ili struju a da ne plaćate, kao i bilo koju drugu uslugu. Prema tome ovo što je predmet odluke Ustavnog suda, a govorimo na osnovu saopštenja, ne na osnovu dostavljene odluke, može se odnositi na nove korisnike sa kojim će toplana morati sklapati ugovor", rekao je on.

Radojičić je istakao da postojeći korisnici koji dvije godine koriste toplotnu energiju, kao i svaku drugu uslugu, moraju plaćati.

"Mogu pokrenuti postupak za isključenje koji je propisan samom odlukom (Skupštine grada) koji nije osporen, važeći je i pred Ustavnim sudom je prošao test", zaključio je Radojičić.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE