U Republici Srpskoj je od početka ove godine izvršeno više od 30 kontrola u trgovačkim objektima i u sedam slučajeva je potvrđeno da su trgovci potrošačima naplaćivali vrećice suprotno zakonskim odredbama.
Kako su naveli iz Inspektorata RS, riječ je o velikim trgovačkim lancima koji su potrošačima nudili brendirane vrećice.
"Nakon provedenih kontrola nismo zaprimili nove žalbe građana da su trgovci nastavili naplatu vrećica. Ukoliko trgovac postupi suprotno zakonskim odredbama, za njega kao pravnu osobu predviđena je kazna od 1.000 КM do 5.000 КM, a za odgovornu osobu i trgovca poduzetnika od 500 КM do 2.500 КM", rekli su iz Inspektorata RS.
Iz tržišne inspekcije RS su naglasili kako su i prethodnih godina isto postupali na osnovu informacija koje su dobili od građana (potrošača) o tome da trgovci naplaćuju kese suprotno zakonskim odredbama.
"Inspektori su zaticali različite situacije, u određenim slučajevima na vrećicama je bio istaknut logotip, vrećice su bojom asocirale na konkretnog trgovca, jer je riječ o bojama koje su prepoznatljive za taj objekt, na njima je istaknut slogan koji trgovac koristi u marketinške svrhe i slično. U navedenim slučajevima republički tržišni inspektori su izricali novčane kazne putem prekršajnih naloga i zabranjivali daljnju prodaju spornih vrećica, jer se nedvosmisleno radi o reklamnom materijalu, čime je prekršen Zakon o zaštiti potrošača", pojasnili su iz Inspektorata RS, prenosi Klix.ba.
Dodali su i to da su pojedini trgovci na odluku o zabrani prodaje kesa koje upućuju i asociraju na znak i logotip trgovca ulagali žalbe Ministarstvu trgovine i turizma RS te da su one odbijene kao neosnovane, a nakon toga je pokrenut i upravni spor pred nadležnim sudom.
"U presudi Okružnog suda u Banjaluci još iz 2017., u upravnom sporu tužba trgovca je odbijena kao neosnovana, gdje je sud potvrdio da sporna kesa svojim obilježjima nedvosmisleno upućuje na trgovca te da je odredba člana zakona koja reguliše ovo pitanje upravo i ugrađena u zakon kako bi se izbjegle situacije da trgovci na 'prikriveni' način prodaju kupcima svoja reklamna sredstva. Shodno već postojećoj odluci suda nadležna inspekcija će postupati u kontrolama koje predstoje", istakli su.
PROČITAJTE: "Naplata plastičnih kesa vješt marketinški trik trgovaca"
Iz Inspektorata RS su napomenuli da trgovci mogu prodavati kese koje su bez reklamnih oznaka proizvođača ili trgovca, znaka, slogana i slično, kao i svu ostalu robu.
"Za iste mora biti formirana cijena putem kalkulacije cijena i moraju biti zadužene u poslovnoj dokumentaciji. Takođe je neophodno izdati račun, kao i za svu ostalu robu. Svi trgovci u RS obavezni su da se pridržavaju važećih zakona", poručili su.
U FBiH 508 prekršajnih naloga
Zbog zloupotreba sa vrećicama u 2019. godini federalni tržišni inspektori su izvršili 358 pregleda prilikom kojih je izdato 508 prekršajnih naloga u iznosu od 823.900 KM.
Inače, zakonski propisana novčana kazna za zaračunavanje omota kupcima, koji ima logotip i/ili naziv proizvođača ili trgovca iznosi od 2.500 KM do 5.500 KM za pravno i od 500 KM do 1.000 KM za odgovornu osobu.