Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić, zajedno sa saradnicima, održao je danas, u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske, sastanak sa svim direktorima bolnica u Republici Srpskoj.
Tema sastanka bila je trenutna epidemiološka situacija u Republici Srpskoj, sprovođenje protivpandemijskih mjera i mjera zaštite u zdravstvenim ustanovama, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić je još jednom naglasio važnost poštivanja protokola i mjera prevencije, kao i korišćenja zaštitne opreme na propisan način.
Ministar je imenovao komisije za praćenje sprovođenja organizacionih, tehničkih, dijagnostičkih, terapeutskih, higijenskih i drugih mjera za sprečavanje i suzbijanje intrahospitalnih infekcija, vezano za trenutnu epidemiološku situaciju pojave i širenja virusa korona SARS-CoV2. Zadatak ovih komisija će biti da zajedno sa bolničkim komisijama za sprečavanje intrahospitalnih infekcija sagledaju sve protokole i poštivanje mjera dezinfekcije.
„Sve bolnice u Republici Srpskoj raspolažu sa dovoljnom količinom medicinske i zaštitne opreme, koju su dužni da koriste u radu sa pacijentima. Svim zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj ranije su upućene preporuke za postupanje s ciljem sprovođenja adekvatnih mjera nadzora nad zaraznim bolestima, a donesena je i Naredba o obaveznom sprovođenju mjera za reagovanje na pojavu bolesti izazvane novim virusom korona (COVID-19) u Republici Srpskoj“, naglasio je ministar Šeranić.
On je dodao da su nadležni u bolnicama napravili dobru reorganizaciju rada, formirali COVID odjeljenja i da imaju dovoljno kapaciteta za zbrinjavanje pacijenata sa svog područja, koji su pozitivni na novi virus korona, kao i pružanje zdravstvene zaštite ostalim pacijentima uz strogo sprovođenje mjera prevencije, a za šta punu odgovornost imaju rukovodioci zdravstvenih ustanova.
Konstatovano je da su bolnice u Republici Srpskoj, a naročito Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, pokazale dobru pripremljenost za odgovor na epidemiju virusa, koji se prvi put pojavljuje, često asimptomatski i zahtijeva stalno prilagođavanje mjera i strogo poštovanje standarda zaštite.
Razgovarano je o načinu rada kod prijema pacijenta u konsultativno-specijalističke ambulante i budućoj organizaciji rada u tom segmentu, kao i mjerama jačanja laboratorijskih kapaciteta u bolnicama u Doboju, Foči i Bijeljini i pripremi ostalih kapaciteta za narednu sezonu gripa i korona virusa, koja se očekuje od jeseni.