• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Situacija sa koronavirusom pod kontrolom, aktivno nekoliko lokalnih žarišta

Autor MONDO/Brankica Spasenić

Epidemiološka situacija u Republici Srpskoj u vezi sa koronavirusom je pod kontrolom, ali je neophodno da građani i dalje poštuju sve predložene mjere.

 Situacija sa koronavirusom pod kontrolom, aktivno nekoliko lokalnih žarišta Izvor: Tanjug/AP Photo/Rebecca Blackwell

Trenutno je aktivno nekoliko lokalnih žarišta u Modriči, Doboju, Kostajnici i Zvorniku. Iako većina novozaraženih ima lakše simptome, nadležne zabrinjava što je i dalje na dnevnom nivou dvocifren broj zaraženih.

Poručeno je ovo danas na pres konferenciji Instituta za javno zdravstvo RS.

Nadležni nisu mogli precizirati da li je prošao prvi talas Covid - 19, uz objašanjenje da bi se tek nakon nekoliko sedmica bez ijednog novog slučaja, moglo govoriti o kraju prvog, te razmišljati o drugom talasu epidemije koronavirusa.

"Zadovoljni smo aktuelnom epidemiološkom situacijom, ona je pod kontrolom. Neophodno je da građani poštuju i dalje sve preporuke, prije svega lična zaštitna oprema, dezinfekcija, fizičko distanciranje...", rekao je v.d. direktora Instituta za javno zdravstvo RS Branislav Zeljković.

On je dodao da su se protekla tri mjeseca građani morali prilagođavati drugačijem načinu života.

"Međutim, upravo nas je to dovelo da imamo ovakvu situaciju, da je ona pod kontrolom i da domovi zdravlja nisu preopterećeni i da se svakome može pružiti adekvatna zaštita", rekao je Zeljković.

Doktorica Jela Aćimović je kazala da je sa današnjim danom 1.680 potvrđenih slučajeva u RS.

U posljednja 24 sata u RS je testirane 154 laboratorijskih uzoraka, a koronavirus je potvrđen kod još 14 osoba. Od toga je četvoro iz Čelinca, po dvoje iz Banjaluke i Doboja, te po jedna iz Gradiške, Petrova, Modriče, Teslića...

"Situacija je pod kontrolom u zadnjih mjesec dana, od sredine maja. Međutim, od kraja maja imamo ponovo porast broja onih kod kojih je potvrđena infekcija. To je rezultat širenja u određenim lokalnim zajednicama", rekla je Aćimović.

Navela je da u ovom momentu postoje dvije do tri sredine u kojima je aktivno širenje.

Prije svega radi se o Modriči i izbijanju epidemije u lokalnioj fabrici „Alfa“, te je tu više od 60 potvrđenih slučajeva. Većina su stanovnici Modriče, njih 49. Drugi su iz okolnih mjesta, prije svega Doboja. Takođe, Kostajnica ima 21 potvrđen slučaj, a očekuje se da će taj broj rasti jer se već radi testiranja za 50 kontakata.

Iz Instituta su apelovali na poslodavce da sa radnicima nađu najbolje načine za primjenjuju preporuke.

"Mnogo je lakše identifikovati nekoliko osoba koje su bile u konatku, nego pribjeći zatvaranju određenih pogona i firmi", dodali su iz Instituta.

Epidemiloška situacija je pogoršana i u Zvorniku.

"U zadnjih sedam dana je sa dva, broj porastao na 19 slučajeva, što je značajan porast za ovu regiju. Svi su započeli od slučajeva koji su importovani. U Zvorniku su četiri klastera, jedan je povezan sa osobom koja je došla iz Italije, drugi iz Srbije... Imamo situacija gdje dođe do uvoza, odnosno importovanja i onda lokalnog širenja. Dobro je da se to prepozna na nivou lokalne zajednice", kazala je Aćimović.

Iz Instituta su poručili da i pored toga što je situacija pod kontrolom, "voljeli bi da su nove brojke malo manje".

Načelnica Klinike za infektivne bolesti UKC RS Antonija Vehaz je podsjetila na sve mjere koje su do sada preduzeli, te navela da je od prvog slučaja 5. marta ove godine, ovdje pregledano 3.800 pacijenata. Hospitalizovano je 710 pacijenata, dok ih 570 otpušteno.

"Najgori mjeseci su bili druga polovina aprila i prva polovina maja. Tada je bilo najviše novozaraženih , te najviše onih koji su zahtijevali respirator. Slika je sada stabilnija. Javljaju se pacijenti lakše kliničke slike, ali nas zabrinjava da je taj broj i dalje dvocifren prilikom svakog testiranja. Naglašamo još jednom da je ovo bolest za koju nemamo vakcinu. Imamo malo iskustva u liječenju ovih pacijenata na svjetskom nivou", kazala je Verhaz.

Rekla je da se još uvijek ne može reći da li je virus oslabio, ali da su mjere dovele do toga da se smanjuje broj novozaraženih, odnosno novooboljelih.

"Već na početku epidemije smo znali da će mlađe osobe imati lakše kliničke oblike i oni se brže oporavljaju. Oni sa brojnim komorbiditetima, oni se sporiije i teže oporavljaju i njihovo liječenje je kompleksnije. Broj novozaraženih je manji ali pokazuje da je on i dalje u cirkulaciji", kazala je Verhaz.

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE