Na prijedlog Gradskog štaba civilne zaštite, gradonačelnik Grada Tuzle Jasmin Imamović je donio Odluku o proglašenju stanja prirodne nesreće zbog opasnosti od poplava i klizišta na području grada Tuzle.
Ova Odluka podrazumijeva da će službe zaštite i spašavanja Grada Tuzle nastaviti intenzivne aktivnosti na sprečavanju štetnih posljedica do kojih može doći usljed prirodne nesreće.
Apeluje se na građane da sa svoje strane preduzmu maksimalne mjere za ublažavanje eventualnih posljedica od poplava i klizišta, a posebno da obilaze teren oko svojih objekata, te da o svakoj eventualnoj opasnosti obavijeste Operativni centar civilne zaštite na broj 121 ili Profesionalnu vatrogasnu jedinicu na broj 123.
"S obzirom da je tokom cijelog šestog mjeseca područje grada Tuzle bilo izloženo velikim količinama padavina, vodostaji na rijekama i potocima, posebno u istočnom dijelu grada, su sve kritičniji", saopšteno je iz Gradske uprave Tuzla.
Ekipe Gradskog štaba civilne zaštite i sve službe zaštite i spašavanja su svo navedeno vrijeme bile na terenu i nastojale preventivno djelovati, kako ne bi nastupile štetne posljedice.
Obilne padavine izazvale su probleme širom BiH. Zbog poplava na području Tuzlanskog kantona obustavljen je saobraćaj na magistralnim putevima Tuzla – Sarajevo i Tuzla – Orašje.
U opasnosti je i magistralna putna komunikacija Tuzla – Doboj i ukoliko dođe do njenog plavljenja i zatvaranja iz Tuzle će se moći putovati samo u pravcima Bijeljine i Zvornika.
Poplave su za sada najviše problema donijele mještanima naselja na području Opštine Kladanj i Grada Srebrenika.
U Kladnju je proglašeno stanje prirodne nesreće, a usljed izlijevanja bujičnih voda u opasnosti je zgrada Osnovne škole "Stupari".
Voda je prodrla u više od 50-ak stambenih objekata, a u opasnosti su mostovi i drugi infrastrukturni objekti.
Mediji javljaju da je voda prešla preko brane na Gradskom kupalištu u Kladnju i napravila poplavu.
Pogledajte kako danas izgleda Kladanj...
U Srebreniku je najteža situacija u naselju Špionica. Voda je poplavila objekte pošte, ambulante i mjesne zajednice te oko 20 duluma poljoprivrednog zemljišta.
Iz Gradske uprave i civilne zaštite Srebrenik pozvali su lokalno stanovništvo na oprez zbog mogućnosti pojava poplava i klizišta, uz napomenu da su im na raspolaganju vatrogasna kao i služba civilne zaštite koje mogu pozvati na brojeve 121 i 123.
I područje Grada Živinice ima problema sa poplavama, a u Đurđeviku se voda izlila na magistralnu cestu Tuzla – Sarajevo. Ugrožena su naselja: Ciljuge, Đurđevik, Golubinjak, Višća, Barice i Suha.
Teška situacija je i na području opštine Sapna gdje probleme prave rijeka Sapna i Nezučki potok, kao i na području Grada Gračanice gdje se, faktički, u korito rijeke Spreče ulijevaju svi vodotoci u Tuzlanskom kantonu.
Rijeke Gnjica i Šibošnica prijete mještanima Opštine Čelić, a najteža situacija je u naselju Brnjik, Drijenča, Nahvioci, Šibošnica i Čelić. Prijavljeno je novih tri klizišta i aktiviranje 14 starih klizišta koja ugrožavaju lokalne puteve i stambene objekte.
Ekipe svih lokalnih službi civilnih zaštita iz Tuzlanskog kantona nalaze se na terenu kako bi osposobili putnu infrastrukturu.