• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ima li u RS lažnih testova na koronu? Zvanično - nema

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Institucije u Republici Srpskoj nemaju saznanja o lažnim testovima na koronavirus, niti je do sada prijavljen ijedan slučaj lažiranja testova, potvrđeno je Mondu.

 Negativan PCR test na koronavirus lažni test Izvor: Guliver/Getty images, zetat

Prije nekoliko dana na granici između BiH i Hrvatske na prelazu Kamensko uhapšen je državljanin BiH koji je imao lažni test na koronavirus. 

Neimenovani 24-godišnjak odveden je u službene prostorije zbog sumnje da se radi o krivotvorenom medicinskom nalazu, saopštila je hrvatska granična policija.

Možda će vas zanimati

"Policijskom službenicima je na uvid dao test na COVID 19. Utvrđeno je postojanje osnove sumnje da je ostvario obilježja krivičnog djela Krivotvorenje isprave radi čega će protiv njega biti podnesena krivična prijava nadležnom opštinskom državnom tužilaštvu," prenijeli su hrvatski mediji saopštenje policije.

Krivičnim zakonom RS nepostupanje po zdravstvenim propisima za vrijeme epidemije, kao i falsifikovanje javne isprave (gdje spada i test) propisano je kao krivično djelo. Za to djelo kod nas za sada nema osumnjičenih.

U stvarnosti, zakon ponude i potražnje zvladao je i na ''tržištu'' medicinskih nalaza. Negativan test na korona virus (SARS CoV-2) postao je najtraženije parče papira otkako je počeo drugi talas epidemije istovremeno kada i ljetna sezona, odnosno otkad su otškrinuta vrata na granicama za kakva takva putovanja. Uslov za prelazak je u većini slučajeva bio negativan test.

Prva regionalna vijest o lažnim testovima stigla je iz Srbije gdje je tužilaštvo početkom ljeta otkrilo kriminalnu grupu od šest ljudi koji su osumnjičeni za izradu faksifikovanih PCR testova, koje su naplaćivali po cijeni od 100 do 800 evra po dokumentu.

U Republici Srpskoj (ali i u BiH) koliko je poznato, ovakvih istraga i hapšenja nije bilo. To je potvrđeno u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske.

"U vezi sa vašim upitom, obavještavamo vas da ne raspolažemo konkretnim saznanjima o mogućim zloupotrebama nalaza/testova na virus „Kovid 19“, niti je Ministarstvu nutrašnjih poslova Republike Srpske prijavljen ijedan takav slučaj", navode u MUP RS.

U Inspektoratu Republike Srpske takođe nam je rečeno da o lažnim testovima nemaju informacija niti ovlaštenja da se takvim istragama bave.

Zvanično i legalno, komercijalne serološke testove na koronu možete uraditi u zavodima za transfuziju i u privatnim laboratorijama, dok komercijalne PCR testove radi Institut za javno zdravstvo RS.

"Do sada ih je urađeno više od 9000," potvrđeno je u ovoj ustanovi gdje takođe objašnjavaju da utvrđivanje neovlaštenog izdavanja testova nije u njihovoj nadležnosti.

Nelegalno i nezvanično, saznajemo da do negativnog rezultata dolazite ako se samo malo bolje raspitate. U zavisnosti od ''dilera testova'', traženi proizvod koštaće vas sitno: 30-ak konvertibilnih maraka, ili čak duplo manje. 

Ranije ovog ljeta mediji su već upozorili da se test vrlo lako može falsifikovati i da su vam za taj posao potrebni skener i štampač u boji. Granična policija BiH tada je objavila da na granici između BiH i susjednih zemalja nema mogućnost provjere vjerodostojnosti negativnih testova na virus korona.

Istovremeno na poznatom domaćem onlajn oglasniku možete naći oglas sljedeće sadržine: ''Prodajem krv sa visokim sadrzajem IgG antitijela za Covid-19.''  Krv je nova, cijena je po dogovoru, a korisnik za svoj artikal ne želi zamjenu.

Pročitajte i ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE