Problem nedozvoljavanja majkama da ostanu sa djecom koja moraju da ostanu na bolničkom liječenju na UKC-u Republike Srpske aktuelan je na društvenim mrežama u posljednjih desetak dana, gdje su pojedine majke ukazale na problem i zatražile izmjenu ove odluke.
Sve je počelo objavom brojnih roditelja koji su izrazili nezadovoljstvo ovakvom odlukom UKC-a RS. Roditelji su objavljivali da im u ovoj zdravstvenoj ustanovi nije dozvoljeno da ostanu sa malom djecom, pa čak i bebama. Obrazloženje - epidemija virusa korona.
Roditelji navode da je to nedopustivo jer je izrazito stresno i za roditelje, a što je važnije i za malu djecu.
Nataša Stanković, koja je i sama majka, odlučila je stvari pokrenuti sa mrtve tačke. Napravila je grupu "Pratnja djeci prilikom hospitalizacije", koja trenutno broji više od 3000 članova. UKC-u RS se obraćala dva puta, zahtjevom za pristup informacijama.
"Dva puta sam se obraćala UKC RS, s obzirom da nisam bila zadovoljna odgovorom, uputila sam im novi dopis preko advokata. Obraćala sam se prijavom/molbom Ombudsmanu za ljudska prava i Ombudsmanu za prava djece. Planiram pisati otvoreno pismo/molbu ministru Šeranić Alenu, te zahtjev Odboru za rad, zdravstvo i socijalnu politiku, Narodne skupštine RS", rekla je za Mondo Stankovićeva.
Kako je naglasila, do sada nikakvi konkretni koraci nisu poduzeti od strane organa nadležnih za rješavanje ovog spornog pitanja.
"Ova jako teška i osjetljiva tema je dirnula mnoge građane i roditelje, te sam osjetila obavezu da nesto učinim po pitanju iste. Slijedom navedenog molim nadležne organe da se uvaže moje, i molbe građana koji mi pružaju podršku, te da se pokušaju razmotriti mjere koje bi išle u korist bržeg oporavka djece, sprečavanja traumatizacije, usklađivanja odluka kojim se štiti zdravlje djece sa međunarodno priznatim propisima, izvora prava koji su iznad zakona u našoj zemlji (Konvencija o pravima djeteta i dr.)", izjavila je Stankovićeva.
Izrazila je duboku zabrinutost ukoliko prilikom primjene ove rigorozne mjere, kojom su svi dovedeni u težak položaj, prethodno nije sagledana mogućnost izbora blaže mjere, povoljnije za roditelje i njihovu djecu.
Stankovićeva podsjeća da ova odluka nije mjera Republičkog štaba za vanredne situacije, te da, na primjer u Gradišci, roditelji nemaju ovakav problem.
Molbe i dopisi UKC-u RS, još uvijek nisu urodili plodom, a iz najveće zdravstvene ustanove u Srpskoj kažu da će roditeljima biti zabranjen ostanak sa bolesnom djecom, sve dok ne prođe pandemija, te da je to isključivo u korist djece, kako se virus ne bi unio na Kliniku za dječije bolesti.
Navode da uz bolesnu djecu mogu boraviti majke djece oboljele od hematoonkoloških bolesti, dijabetesa, djece sa poteškoćama u razvoju i majke dojilje, kao i neke druge kategorije za koje ljekari pratnju djetetu procijene neophodnom.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS, Alen Šeranić prošle je sedmice rekao da je upoznat sa problemom boravka djece bez roditelja, o čemu je razgovarao sa direktorom UKC-a i kolegama iz pedijatrijske struke.
"Razmatrali smo opcije i rizik. S obzirom na to da se radi o pedijatrijskoj populaciji, treba da ispoštujemo sve protokole. Tražio sam od UKC-a da razmotre mogućnost da majke djece borave u Kliničkom centru i da se obezbijede adekvatni protokoli", rekao je ranije Šeranić.
Iako je ministar Šeranić rekao da je već razgovarao sa rukovodstvom UKC-a RS, iz ove ustanove su, kako su danas objavile Nezavisne novine, zatražili instrukcije od Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Republičkog štaba za vanredne situacije po pitanju boravka roditelja uz dijete koje se liječi u Klinici za dječje bolesti UKC RS za vrijeme trajanja pandemije izazvane virusom korona.