• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Četvrt vijeka od odbrane zapadnih granica Srpske

Autor SRNA

Polaganjem vijenaca na spomenik borcima poginulim u odbrambeno-otadžbinskom ratu, u Kostajnici je danas obilježeno 25 godina od odbrane zapadnih granica Republike Srpske od hrvatske agresije tokom koje su u ovoj lokalnoj zajednici poginula tri civila.

 Četvrt vijeka od odbrane zapadnih granica Srpske Izvor: Srna/Tanja Derikuća

Vijence su položila opštinska delegacija, zatim Dušan Đenadija, komandant borbene grupe Balj, koja je učestvovala u odbrani Kostajnice, te opštinske Boračke organizacije.

Načelnik opštine Kostajnica Drago Bundalo rekao je Srni da hrvatske vojne snage 18. i 19. septembra 1995. godine nisu uspjele da uđu na teritoriju opštine Kostajnica, jer ih je zaustavila Vojska Republike Srpske.

"Nismo imali vojnih žrtava, ali su poginula tri civila. Tada je na grad palo oko 6.000 granata i pričinjena je šteta od 40 miliona KM. Grad je bio bukvalno razrušen", istakao je Bundalo.

On kaže da se opština Kostajnica oporavila i da nastavlja da se gradi i razvija.

Dušan Đenadija, komandant borbene grupe "Balj", koju su činili borci iz Prijedora, Kostajnice, Novog Grada, Kozarske Dubice i haubičke baterije, kaže da je procjena bila da je Kostajnica glavni pravac napada.

"Prvo je počeo napad na Novi Grad i Kozarsku Dubicu. Pokušali su taktički da razvuku naše snage kako bi mi dali u ispomoć, a ovdje ostali slabi. Međutim, bili smo dobro organizovani i uspjeli odbraniti Kostajnicu bez vojnih žrtava i sa tri civilne žrtve", pojasnio je on.

Prema njegovim riječima, hrvatske vojne snage su u dva navrata prišle teritoriji Kostajnice, ali su oba puta uspješno eliminisane.

"Uspjeli su da pređu Unu na ušću Strigove, međutim, vojska je te snage eliminisala i spriječila napad", prisjeća se Đenadija.

On je dodao da je hrvatska strana mosta na Uni bila srušena, dok dio mosta koji je prelazio na teritoriju Republike Srpske nije odmah srušen, jer je procjena bila da je tako lakše organizovati odbranu.

"Međutim, oni su potpodili svoj srušeni dio mosta i uspjeli sa pješadijom da dođu do naših rovova gdje je par hrabrih vojnika uspjelo da odbije taj napad", rekao je Đenadija i dodao da je tada jedan vojnik ranjen.

On kaže da su sistemima veze uhvatili naredbu hrvatskog oficira, koji je misleći da je Vojska Republike Srpske povlači, naredio da sve udarne grupe krenu na most, koji je srušen u noći sa 18. na 19. septembar po naredbi komande korpusa.

Presudnu ulogu u odbrani Kostajnice, ističe Đenadija, imao je narod koji nije napuštao svoja ognjišta.

"Poznato je da vojska baš ne brani napuštene prostore, ali narod je ostao ovdje zbog čega smo bili motivisani da branimo ovu teritoriju. Svi smo bili složni - narod, vojska, rukovodstvo opštine, civilna zaštita, direktori preduzeća, sveštenstvo. Svi smo bili kao jedan tim", rekao je Đenadija.

U hrvatskoj agresiji na zapadnokrajiške opštine Kozarsku Dubicu, Novi Grad i Kostajnicu 18. i 19. septembra 1995. godine ubijeno je 106 lica, od kojih 55 civila i 51 vojnik. Ranjeno je 39 civila i 62 vojnika.

Naselja i gradovi pretrpjeli su velika razaranja i štetu, a, prema podacima opštinskih komisija, procijenjena materijalna šteta u Novom Gradu je 83,3 miliona KM, u Kostajnici 40 miliona, a u Kozarskoj Dubici 50,4 miliona KM.

Odbrana zapadnokrajiških opština od hrvatske agresije odlukom Vlade Republike Srpske svrstan je među najznačajnije datume novije istorije.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE