Osuđenici u Kazneno popravnom zavodu "Banjaluka" između ostalog imaju pravo na godišnji odmor, novčanu naknadu za rad, intimne posjete, vjerske obrede, posebnu ishranu za vrijeme posta i druga prava utvrđena kućnim redom ove ustanove.
Konkretno, kućnim redom KPZ „Banjaluka“ koji je stupio na snagu u junu ove godine reguliše se ponašanje kako osuđenika, tako i službenih lica zaposlenih u Zavodu.
„Zatvoreniku koji izdržava kaznu zatvora u trajanju do godinu dana, a koji je na radu u ustanovi proveo neprekidno najmanje šest mjeseci, obezbjeđuje se godišnji odmor u trajanju od jednog radnog dana za svaki navršeni mjesec rada“, istaknuto je u Kućnom redu ove ustanove.
Kako je navedeno, zatvorenik godišnji odmor, po pravilu, koristi u namjenskim prostorijama ustanove, a ustanova zatvoreniku omogućava da neiskorišćeni dio godišnjeg odmora iskoristi najdalje do kraja juna naredne kalendarske godine.
„U godišnji odmor uračunavaju se i subote, osim onih koje padaju u dane republičkih praznika i drugih dana kada se po zakonu ne radi. Zbog organizacije izvršenja kazne zatvora i kontinuiranog sprovođenja tretmana, godišnji odmor može se koristiti u dva dijela, ako to zahtijeva priroda posla koju zatvorenik obavlja i u zavisnosti od želje i potrebe zatvorenika, vodeći računa da period između dva godišnja odmora ne može biti kraći od dva mjeseca,“stoji u Kućnom redu.
Zatvoreniku koji izdržava kaznu zatvora u trajanju dužem od godinu dana, a koji je na radu u ustanovi proveo neprekidno 11 mjeseci, obezbjeđuje se godišnji odmor u trajanju od 18 radnih dana u toku godine.
Kada su u pitanju novčane naknade, prema ovom dokumentu, zatvorenici koji rade u okviru privredne jedinice imaju pravo na naknadu za svoj rad, u skladu sa Zakonom.
Zatvorenik, kako je istaknuto, slobodno raspolaže novcem ostvarenim od naknade i nagrade za svoj rad, izuzev u slučajevima propisanim Zakonom, a osnovica za obračun mjesečne naknade za rad zatvorenika ne može biti manja od 20 odsto od najniže cijene rada u RS.
„Visina naknade za rad zatvorenika utvrđuje se prema vrsti posla, količini i kvalitetu rada, dužini radnog vremena i doprinosu u ostvarivanju produktivnosti i ekonomičnosti poslovanja“, stoji u Kućnom redu.
Takođe je i istaknuto, da zatvorenici mogu da zadovoljavaju svoje vjerske i duhovne potrebe i da učestvuju u vjerskim obredima ili skupovima organizovanim unutar ustanove, te da koriste vjersku literaturu, u skladu sa vjerskim propisima konfesije kojoj pripadaju.
Navedeno je i to da se zatvorenicima-vjernicima za vrijeme posta, omogućava ishrana po vjerskim propisima tog posta.
Osim ovog, po odobrenju direktora ustanove, zatvoreniku se, zavisno od klasifikaciono-stimulativne grupe u koju je raspoređen, može dozvoliti intimna posjeta bračnog ili vanbračnog druga.
„Prostorija za intimne posjete je prostrana, čista, osvijetljena, zagrijana prema potrebi, prozračna, sa odgo-varajućom sanitarnom prostorijom i uređajima, bračnim krevetom ili francuskim ležajem, čistom posteljinom, ručnicima i ima sto, dvije stolice, ormarić za odlaganje garderobe i istaknutim natpisima putem kojih korisni- ci tih prostorija mogu da se upoznaju sa informacijama o vremenu i uslovima odvijanja intimne posjete“, istaknuto je u dokumentu.