Vlasnici ugostiteljskih i trgovačkih objekata, te drugi preduzetnici koji se ne budu pridržavali zaštitnih mjera koje propisuju nadležni organi u cilju zaštite stanovnika od korona virusa mogli bi ostati bez dozvole za rad, upozorio je predsjednik Vlade RS.
To je novina koja je uvrštena u Zakon o dopunama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i Prijedlog zakona o upravnoj inspekciji, a koji su usvojeni u četvrtak u Narodnoj skupštini RS, rekao je Višković u intervjuu za vikend izdanje Blica.
"Kazne će biti značajno veće za one koji ne budu poštovali mjere koje propisuje Republički štab za vanredne situacije. Te kazne će se kretati i do 20.000 KM, a zatvaraće se i objekti, prvo na sedam, a poslije toga na 15 dana. Ako se i dalje budu kršile mjere, onda ćemo razmatrati mogućnost da nekome oduzmemo dozvolu za rad," istakao je Višković.
Komentarišući izmjene koje su unesene u ova dva zakona, Višković je pojasnio da su veće kazne predviđene za sve one koji se ne budu pridržavali mjera kao što su distanca, okupljanje u grupama većim od propisanih, ograničeno radno vrijeme i slične.
"Ne možemo dozvoliti da pojedinci svojim neodgovornim ponašanjem ugrožavaju nečije zdravlje i prave ogromne štete Republici Srpskoj i njenom zdravstvenom sektoru. Jedan dan liječenja pacijenta oboljelog od korona virusa iznosi preko 2.000 KM. Oni koji se ponašaju odgovorno nemaju šta da brinu jer će nam na meti biti samo oni neodgovorni," ističe Višković.
Višković je rekao da niko ne zna kako će se virus ponašati, niti šta možemo očekivati, a da su se mnoge dosadašnje prognoze su se pokazale kao netačne. Ističe da je u toku rekonstrukcija objekta stare hirurgije u Banjaluci gdje je u planu da bude smješteno 500 do 600 novih ležajeva sa hirurškim ambulantama i to bi trebalo da bude isključivo kovid bolnica.
"Isto radimo u Bijeljini, Istočnom Sarajevu, Foči i Doboju. U suštini, pravimo nove bolnice koje će imati kapacitet da zbrinu pacijente zaražene korona virusom. Na samom početku, kada se virus tek pojavio, imali smo laboratoriju za testiranje samo u Banjaluci. Danas to imamo i u Doboju, Bijeljini i Foči. Iz Kompezacionog fonda smo odobrili 15 miliona maraka za nabavku zaštitne i druge neophodne opreme za naš zdravstveni sektor za narednih šest mjeseci."
Predsjednik Vlade Srpske objasnio da u zdravstvu problem može biti nedovoljan broj kvalifikovanog kadra, "jer njih ne možete da napravite preko noći, niti da ih dovedete sa ulice."
"Nekada me je strah zamora medicinskih radnika, jer oni neprekidno rade već šest mjeseci. Iz tog razloga po hiljaditi put molim građane da poštuju sve mere zaštite, jer će tako pomoći ne samo sebi i svojim porodicama, već i zdravstvenim radnicima, ali i Srpskoj," poručio je Višković.